مجله اینترنتی بهترین ها | behtarynha

گاهشمار تاریخ، دوشنبه 9 اسفند 95

87 سال پیش در چنین روزی در سال 1308، احمد شاه قاجار ـ آخرین شاه سلسله‌ی قاجار ـ درگذشت. احمد شاه را در تیرماه 1288 در دوازده سالگی بر جای پدرش محمدعلی شاه مخلوع نشانده بودند. او می‌بایست تا زمان بلوغ و تاج‌گذاری در تیر ماه 1293، تحت نظارت نایب‌السلطنه حکومت می‌کرد. اولین نایب‌السلطنه‌ی احمد شاه نوجوان، بزرگ ایل قاجار ـ علی‌رضا خان عضدالمُلک ـ بود.

گاهشمار تاریخ، یکشنبه 8 اسفند 95

31 سال پیش در چنین روزی در سال 1364، استاد غلامحسین بنان ـ خواننده‌ی موسیقی دستگاهی ایرانی ـ درگذشت. غلامحسین بنان در سال 1290 در تهران زاده شد. از 6 سالگی به خوانندگی و نوازندگی اُرگ و پیانو پرداخت. نخستین استاد او در موسیقی، پدرش ـ کریم بنان‌الدوله ـ بود. پس از آن ضیاءُ‌الذاکرین رثایی آموزش او را به عهده گرفت.

قسمت چهل و چهارم از مجله صوتی "راز هزاره ها": فرمانروایی خشیارشاه هخامنشی

راز هزاره‌ها، زنجیره برنامه‌هایی است که توسط آرش امجدی ـ کارشناس ارشد ایران‌شناسی و پژوهشگر تاریخ ایران ـ از سپیده دم تاریخ ایران تا دوره‌های پسین‌تر روایت می‌شود. راز هزاره‌ها بر پایه‌ی آخرین پژوهش‌ها و دستاوردهای مورخان و پژوهشگران گردآمده و تنظیم شده است.

گاهشمار تاریخ، شنبه 7 اسفند 95

43 سال پیش در چنین روزی در سال 1352، حسین تهرانی ـ استاد برجسته‌ی موسیقی دستگاهی ایرانی و نوازنده‌ی ضرب ـ درگذشت. حسین تهرانی در سال 1290 در تهران متولد شد. تحصیلات ابتدایی را در دبستان امیر اتابک به پایان رساند و چون علاقه‌ی فراوانی به نواختن تنبک داشت، در سال 1307 کار جدی خود را در این زمینه نزد حسین خان اسماعیل‌زاده آغاز کرد. حسین تهرانی، به علت رایج نبودن خط موسیقی، تمرین‌های تنبک را به کمک اصطلاحاتی مثل: «بله و بله و بله و بئله دیگه» و «یکصد و بیست و چار»، و حالت‌هایی از این دست به حافظه می‌سپرد.

گاهشمار تاریخ، جمعه 6 اسفند 95

89 سال پیش در چنین روزی در سال 1306، هوشنگ ابتهاج ـ شاعر غزلسرای معاصر ـ به دنیا آمد. هوشنگ ابتهاج در 6 اسفند 1306 در رشت زاده شد. تحصیلات ابتدایی را در زادگاهش به پایان رساند. سپس به تهران آمد و دوره‌ی دبیرستان را در این شهر گذراند. ابتهاج از جوانی به سرودن شعر علاقه داشت و نخستین دیوان شعر خود را با نام «نخستین نغمه‌ها»، در 1325 منتشر کرد.
فلسفه «سبزه» سبز کردن قبل از نوروز چیست؟

فلسفه «سبزه» سبز کردن قبل از نوروز چیست؟

با نزدیک شدن به نوروز، بساط سبزه‌فروشی‌ کنار خیابان‌ها پهن می‌شود، اما برخی مردم همچنان تمایل دارند خودشان به اصطلاح سبزه بکارند، به همین دلیل گندم، جو، ماش یا عدس را در خانه سبز می‌کنند.
گاهشمار تاریخ، پنجشنبه 5 اسفند 95

گاهشمار تاریخ، پنجشنبه 5 اسفند 95

امروز، «روز بزرگداشت خواجه نصیرالدین طوسی و روز مهندسی» است. 816 سال پیش در چنین روزی در سال 579، خواجه نصیرالدین طوسی ـ یکی از بزرگ‌ترین دانشمندان ایرانی ـ به دنیا آمد.

گاهشمار تاریخ، چهارشنبه 4 اسفند 95

96 سال پیش در چنین روزی در فردای روز کودتای سوم اسفند 1299، رضا خان میرپنج از سوی احمد شاه قاجار لقب «سردار سپه» گرفت و به فرماندهی کل قوا منصوب شد. سید ضیاء‌الدین طباطبایی نیز فرمان رئیس‌الوزرایی خود را از شاه دریافت کرد. سید ضیاء که خود روزنامه‌نگار و ناشر «روزنامه‌ی رعد» بود، روزنامه‌های «گلشن»، «حلّاج» و «ستاره‌ی ایران» را توقیف کرد. همزمان رضا خان اعلامیه‌ی «حکم می‌کنم» را صادر کرد که بر دیوارهای شهر تهران زده شد و در آن، فهرستی از کسانی نوشته شده بود که باید دستگیر و به قزاق‌ها تحویل داده شوند.
قسمت چهل و سوم از مجله صوتی

قسمت چهل و سوم از مجله صوتی "راز هزاره ها": حیات سیاسی امپراتوری هخامنشی

راز هزاره‌ها، زنجیره برنامه‌هایی است که توسط آرش امجدی ـ کارشناس ارشد ایران‌شناسی و پژوهشگر تاریخ ایران ـ از سپیده دم تاریخ ایران تا دوره‌های پسین‌تر روایت می‌شود. راز هزاره‌ها بر پایه‌ی آخرین پژوهش‌ها و دستاوردهای مورخان و پژوهشگران گردآمده و تنظیم شده است.

گاهشمار تاریخ، سه شنبه 3 اسفند 95

100 سال پیش در چنین روزی در سال 1295، ادیب‌الممالک فراهانی ـ شاعر، ادیب و روزنامه‌نگار دوره‌ی مشروطه ـ درگذشت. محمد صادق ادیب‌الممالک فراهانی ـ ملقب به امیرالشعرا و متخلّص به «امیری» و «پروانه» ـ در سال 1239 در اراک به دنیا آمد. او در پانزده سالگی و پس از مرگ پدرش، به پایمردی حسنعلی خان امیر نظام گرّوسی به دستگاه تهماسب میرزا مؤیّدالدّوله راه یافت. ادیب، مدتی همراه امیر نظام در مناطقی مانند آذربایجان، کردستان و کرمانشاه ـ که امیر در آن جاها والی بود ـ به سر برد. او در سال‌های 1274 و 75 در تهران بود و در دارالترجمه‌ی دولتی کار می‌کرد.
پیشخوان روزنامه
فانکده
پربیننده ترین
behtarynha
behtarynha
behtarynha
behtarynha
behtarynha
behtarynha
behtarynha
behtarynha