به روز شده در: ۱۱:۱۸
دوشنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ Monday 21 May 2018

BEHTARYNHA.IR

کد خبر : ۲۷۵۲۳
تعداد بازدید: ۱۵۷۹۶
پ
تاریخ انتشار: ۱۵:۱۴ - ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۶ - 2017 May 11
جهانگردی بیایان ها
هواکاچینا امید زندگی در دل نا امیدی بیابان های گرم و سوزان است، جایی که تصور نمیکنید از عطش و گرمایی بیایان جان سالم به در ببرید.

بهترینهادر میان بیابان های گرم و سوزان ، واحه ها بهشت محسوب می شوند و برای مسافران و گمشدگان هدیه ای الهی هستند . تصور کنید چندین روز است در بیابان سرگردان شدید ، منبع آب به پایان رسیده و هیچ سایه ای را نمی توانید پیدا کنید تا کمی زیر آن خنک شوید و ناگهان به توده ای از درختان سبز رنگ برخورد می کنید که در میان آن ها دریاچه ای کوچک شکل گرفته است ، شما به یک واحه رسیده اید . به نقاط سرسبز که حول یک چشمه و یا چاه شکل می گیرد واحه گفته می شود و از نظر اندازه متفاوت هستند . طبیعت این منطقه دیدنی است .

گاهی در این واحه ها افرادی سکونت می کنند و گاه خالی از سکنه هستند .

سفری خواهیم داشت به یکی از این واحه ها در کشور پرو و خواهیم دید که چگونه این واحه که هواکاچینا نام دارد چگونه لذت سفر به بیابان و اقامت در آن را برای ما به ارمغان می آورد .

 

 

در صحرا هواکاچینا قدم می زنید ، خورشید سوزان می تابد 

نزدیک ظهر است ، هوا داغ و سوزان و خورشید از بالا به سمت زمین نگاه می کند . در زیر پاهایتان شن ها را احساس می کنید که چگونه باد آن ها را جابه جا می کند . هر از گاهی ماری را بر روی شن ها در فاصله ای دور می بینید که به سمتی می رود .

منبع آبی که به همراه آورده اید رو به پایان است و نگران شده اید . در این صحرا هیچ نیست جز شن های گرم

با خود می گویید چه شد که به این جا سفر کرده ام ؟ چرا سفر کرده ام که این گونه در دل صحرا گرفتار شوم ؟ ناگهان چشمتان دریاچه ای کوچک را می بیند که خود نمایی می کند ، دور است ولی فکر می کنید به آن خواهید رسید . خوشحال می شوید و می گویید این کابوس رو به پایان است . به سوی آن می دوید ولی هیچ گاه به آن نمی رسید . سراب دیده اید .

به راهتان ادامه می دهید . بعد از ظهر شده و دیگر آبی برای نوشیدن ندارید .

 

امیدی به رنگ بی رنگی آب در دل صحرا

دیگر از حال دارید می روید . تابش خورشید به اوج خود رسیده و حتی دیگر خبری از مار ها نیست . توان راه رفتن در پاهایتان نیست و دیگر امیدی برای نجات ندارید که ناگهان توده ای سبز رنگ شما را متوجه خود می کند . به سمت آن به حرکت در می آیید و تمام تلاش خود را می کنید تا به آن برسید .

این دیگر یک سراب نیست بلکه یک واحه در میان این صحرای گرم و سوزان است .

افرادی که در این واحه زندگی می کنند شما را از دور دیده  به کمک شما می آیند و این بدین معناست که نجات پیدا کردهاید . بار دیگر یک واحه جان انسانی را نجات داده است .

به هواکاچینا ، واحه ای در کشور پرو خوش آمده اید .

با هواکاچینا بیشتر آشنا شویم 

هواکاچینا روستایی در جنوب غربی کشور زیبای پرو می باشد که سالانه میزبان تعداد زیادی گردشگر است . این روستای زیبا در اطراف یک واحه بنا شده است و فاصله ای برابر باچند صد متر با شهر ایکا دارد ، حدود ۱۰ دقیقه .

جمعیت این روستا حدود ۱۰۰ نفر است ولی اگر بخواهیم توریست های این منطقه را نیز حساب کنیم با جمعیتی برابر با هزاران نفر رو به رو خواهیم بود .

در مرکز روستا دریاچه ای طبیعی قرار گرفته است که برای توریست ها بسیار جذاب به حساب می آید . هنگامی که گردشگران به این مکان می آیند تفریحات بسیار زیاد و جذابی را می توانند انجام دهند مانند اسکی روی شن ، باگی سواری ، شنا در دریاچه و اقامت در هتل هایی زیبا .

امروزه برای این که آب دریاجه همیشه تازه و زیاد باشد آب از سمت شهر به درون آن پمپاژ می شود .

 

 

زمان تفریح در صحرا فرا رسیده است

انسان همواره به دنبال لذت بردن از دنیای اطراف خود است و هرگاه فرصتی بدست بیاورد این کار را انجام می دهد . در این صحرا و در این منزقه تفریحات زیادی وجود دارد که شما با انجام دادن آن ها خاطرات خوشی را برای خود رقم خواهید زد .

آماده شوید ، قرار است تفریح کنیم

اسکی بر روی شن

در تمامی فصول اسکی سواری کنید ، بر روی شن های گرم سُر بخورید و هیجان را تجربه کنید . به همراه دوستانتان از روی تپه های شنی به سمت پایین بیایید تا باد گرم صورت شما را نوازش کند . شما می توانید چوب اسکی های مخصوصی را در روستا بخرید و یا اجاره کنید .

تور ها هر زوز از ساعت ۱۰ صبح الی ۴ بعد از ظهر سرویس ارائه می دهند .

قیمت برای هر نفر ۲۲$ می باشد .

پیشنهاد ما به شما این است که بعد از ظهر برای اسکی و  اقدام کنید به این دلیل که دمای هوا بسیار مناسب تر است .

 

 

باگی سواری

سوار باگی شوید و از این تپه به آن تپه بروید . این را باید بگوییم که شما نمی توانید خودتان رانندگی کنید . به هنگام غروب بر روی تپه ها حرکت کنید و از مناظر اطراف لذت ببرید .

قیمت حدود ۲۵$ می باشد .

 

 

غروب خورشید در پشت تپه های شنی

به هنگام غروب نمای زیبایی در مقابل چشمانتان بوجود می آید . نور زرد و نارنجی رنگی که به زیر تپه ها می رود حیرت انگیز است .

آرامشی در پس زمینه ی نگاهتان حس می کنید و گویی به خواب می روید .

صحرا آرام شده ، سکوت همه جا را فرا گرفته و بهترین کار تماشا کردن خورشیدی است که برای استراحت بر روی تپه ها دراز می کشد .

 

 

پیاده روی در صحرا

صبح شده و بهترین کار کمی قدم زدن در صحرای زیباست . کوله پشتی خود را برمی دارید ، کفش های مناسب به پا می کنید و به سمت صحرا حرکت می کنید . در این ماجراجویی از مناظر اطراف و تپه های شنی لذت خواهید برد که چگونه خورشید شن ها را گرم و سوزان کرده است .

مراقب باشید تا مسیر را گم نکنید و نقشه ی راه را به همراه داشته باشید .

آب و غذا نیز به اندازه ی کافی با خود ببرید و فراموش نکنید که قبل از تاریکی باید به روستا بازگردید .

اگر علاقه مند به عکاسی هستید تصاویر بسیار زیبایی را ثبت خواهید کرد .

 

پیاده روی در شب و دیدن ستاره ها ، همه جا تاریک است

این یکی از خطرناک ترین و در عین حال هیجان انگیز ترین تفریحاتی است که می توانید انجام دهید ولی ما این کار را به شما پیشنهاد نمی کنیم . شب شده و همه جا تاریک است . هنگامی که وارد صحرا می شوید هیچ صدایی جز باد که به شن ها برخورد می کند به گوش نمی رسد .

هر از گاهی حس می کنید که گم شده اید و بعید نیست این اتفاق بیفتد .

در شب به صحرا رفتن خطرناک است و امکان دارد مار و یا عقرب شما را نیش بزند .

اگر جرات انجام این کار را دارید تنها نباشید و گروهی به صحرا بروید . از تپه بالا رفتن و پایین آمدن در شب و تاریکی لذتی خاص دارد .

به آسمان نگاه کنید تا از ستاره هایی که خود نمایی می کنند لذت ببرید .

 

 

شنا و قایق سواری در دریاچه

اگر به شنا کردن علاقه دارید دریاچه را از دست ندهید و در هوای گرم در آب خنک شناور شوید تا احساس بسیار خوبی را تجربه کنید . خورشید با دست های خودش شما را نوازش می کند  گرما را هدیه می دهد و آب شما را خنک می کند . همچنین می توانید لذت قایق سواری را هم تجربه کنید.

شما می توانید در کنار دریاچه آفتاب هم بگیرید .

 

 

پوشش گیاهی هواکاچینا

به جرات می توان گفت در اطراف این واحه هیچ چیز جز شن و ماسه و تپه به چشم نمی خورد و فقط در نزدیکی دریاچه چوشش انبوهی از درختان نخل و گرمسیری به چشم می خورد . در برخی از مناطق کم ارتفاع و نزدیک تر به واحه کاکتوس های کوچکی به چشم می خورند .

این درختان باعث می شوند تا هوای اطراف واحه خنک تر و مطبوع تر باشد .

برخی بر این باورند که وجود این پوشش گیاهی در زمان های مختلف سال و به هنگام طوفان از دریاچه و روستا می توانند محافظت به عمل آورند

 

گونه های جانوری در هواکاتشینا

در این منطقه بیشتر خزندگانی مانند مار ها ، مارمولک های کوچک و بزرگ به چشم می خورد . در نزدیکی واحه و بر روی درختان گنجشک های صحرایی لانه کرده اند و صدایشان در بیشتر مواقع در فضای ازراف می پیجد .

امروزه از این حیوانات مراقبت ویژه ای می شود تا گونه های جانوری در خطر نباشند .

 

 

 

آب و هوا

در این منطقه از کشور پرو دمای هوا در روز بالا و در شب پایین است و اختلاف دمای زیادی مشاهده می شود . هوا گرم و خشک است و باد های گرمی به هنگام بعد از ظهر و غروب می وزد .

طوفان های شن گاهی صحرا را در می نوردند و چهره ی صحرا را به طور کامل عوض می کنند .

اگر به این واحه سفر می کنید لباس گرم برای شب به همراه خود داشته باشید .

 

 

تاریخ برایمان از افسانه های این واحه می گوید

در سال ۱۹۴۰ میلادی بود که نام این واحه شهرت پیدا کرد . در ابتدا افراد ثروتمند برای حمام کردن و استفاده از این جاذبه ی طبیعی به این منطقه می آمدند و با گذشت زمان ساخت هتل های لوکس آغاز شد .

در سال ۱۹۵۰ به دلایلی این منطقه متروکه شد و دیگر کسی از آن استفاده نمی کرد .

در دهه ی ۹۰ میلادی شخصی اقدام به راه اندازی این جاذبه ی طبیعی کرد و با بر قرار کردن امکاناتی مانند باگی ، هتل ها … این واحه و منطقه را بار دیگر زنده کرد و باعث شد تا امروزه به یکی از جاذبه های توریستی کشور پرو تبدیل شود .

افسانه ها می گویند :

پرنسس محلی زیبایی برای آب تنی و حمام به این دریاچه می آید . در آن زمان بزرگی این واحه ب شکل امروزی نبوده است . زمانی که پرنسس درون آب بوده است طوفانی بزرگ شکل می گیرد .

شن و ماسه همه جا را فرا گرفته بود و هیچ جا را نمی شد دید .

همراهان او نتوانستند پرنسس را از آب خارج کنند و بعد از طوفا اثری از او دیده نشد . روز ها گذشت ، ماه ها گذشت و حتی سال ها هم گذشتند ولی اثری از او نبود .

در یکی از روز ها شکارچی برای استراحت در نزدیکی واحه چادری بر پا می کند .

به هنگام عصر به نزدیکی آب می رود که ناگهان دختری زیبا را می بیند که درون آب به او خیره شده است . فکر می کند که نیاز به کمک دارد و برای کمک کردن و نجات دادن او وارد آب می شود .

در عین ناباوری می بینید که دختر نیمی انسان و نیمی ماهی است .

بله ، او پرنسس بود که تبدیل به پری دریایی شده بود .

این افسانه امروزه نیز میان مردم شنیده می شود و برخی به آن اعتقاد دارند .

 

 

هواکاچینا از دیدگاه گردشگری

صحرا ها برای بسیاری از مردم و گردشگران جذاب هستند و باعث می شوند تا برای دیدن این مناطق از سرتاسر دنیا مردم را مجبور به سفر کنند . تصور کنید در کنار صحرا واحه ای نیز باشد و در این واحه هتل های زیبا به همراه استخر ساخته شده باشد .

گردشگران زیادی به هواکاچینا سفر می کنند تا از زیبایی ها و تفریحات زیادی که می توان در این مکان انجام داد لذت ببرند .

در کشور ما ایران نیز واحه هایی وجود دارد و می توانند هرکدام مقصد مناسبی برای گردشگران باشد .

از این واحه ها می توان به طبس و شهداد اشاره کرد .

 

 

در هواکاچینا اقامت کنید

در این واحه و در اطراف دریاچه هتل ها و اقامتگاه هایی با بهترین امکانات ساخته شده است تا میزبان مسافران باشند . از هتل های مجلل گرفته تا هتل های کوچکتر و معمولی تر .

در ادامه این هتل ها را بررسی خواهیم کرد .

هتل هوستریا سویزا    Hosteria Suiza

این هتل را می توان یکی از زیبا ترین هتل های این مکان دانست . در وسط این هتل استخر زیبایی قرار گرفته است که می تواند یکی از جذابیت های هوستریا سویزا باشد . اتاق های این اقامتگاه ۱ الی ۲ طبقه می باشد و تمامی امکانات رفاهی را دارند .

قیمت برای اقامت به ازای هر شب بین ۶۵$ تا ۱۰۰$ می باشد .

 

هتل کوراسی    Hotel Curasi

اگر به دنبال هتلی کوچکتر و ارزان تر ولی در عین حال زیبا هستید کوراسی انتخاب مناسبی برای شما خواهد بود . در این هتل شما می توانید از امکاناتی همچون استخر ، بالکن های بزرگ و فضای سبز استفاده کنید .

قیمت برای هر شب اقامت بین ۵۰$ تا ۷۵$ می باشد .

 

هتل اِل هواکاشینرو     El Huacachinero

هتلی که با طبیعت در آمیخته و از بالکن و سقف هایش گیاهان به سمت پایین آویزان شده اند . اِل هواکاشینرو یکی از زیبا ترین اقامتاه های این واحه به حساب می آید که در شب زیبایی آن دو چندان می شود .

از امکانات این هتل می توان به استخر ، رستوران ، بار و سالن رقص اشاره کرد .

قیمت برای هر شب اقامت ۷۵$ می باشد .

 

به هواکاچینا سفر کنید 

برای سفر و رسیدن به این واحه ی زیبا در کشور پرو ابتدا باید به شهر ایکا سفر کنید و سپس از آن جا بوسیله ی اتومبیل و یا اتوبوس به مدت ۱۰ دقیقه زمان صرف کنید تا به هواکاچینا برسید .

این روستا حدود ۵ ساعت تا جنوب لیما فاصله دارد .

اگر قصد سفر را دارید مطمئن باشید ارزشش را دارد .

آدرس : پرو ، ایکا ، روستای هواکاچینا

    Address : Angela Perotti , Huacachina , Peru

 

ترجمه و تنظیم: بهترینها

مهرداد راد


 

 

 

اخبار مرتبط
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: