به روز شده در: ۱۱:۱۸
چهارشنبه ۰۲ اسفند ۱۳۹۶ Wednesday 21 February 2018

BEHTARYNHA.IR

کد خبر : ۳۰۲۲۲
تعداد بازدید: ۱۰۵۷۷
پ
تاریخ انتشار: ۰۹:۴۹ - ۲۰ اسفند ۱۳۹۵ - 2017 March 10
71 سال پیش در چنین روزی در سال 1324، احمد کسروی ـ مورّخ ـ کشته شد. احمد کسروی در سال 1269 در تبریز به دنیا آمد. در جوانی به تهران آمد و در وزارت معارف مشغول به کار شد.
بهترینها: امروز بیستم اسفندماه 1395 خورشیدی، برابر است با یازدهم جمادی‌‌الثانی 1438 هجری قمری و دهم مارس 2017 میلادی.

*****

91 سال پیش در چنین روزی در سال 1304، «نیروی هوایی ایران» با 7 فروند هواپیما تشکیل شد. نخستین هواپیماهای خریداری شده برای نیروی هوایی ایران، ساخت فرانسه و روسیه بودند که با نام پرندگانی چون: «عقاب»، «سیمرغ» و «کرکس» خوانده می‌شدند. محل استقرار این هواپیماها روستای قلعه مرغی در جنوب غربی تهران انتخاب شد که وسعت کافی برای نشستن هواپیماها را داشت. همزمان، عده‌ای دانشجو برای گذراندن دوره‌های آموزش خلبانی به کشورهای روسیه و فرانسه اعزام شدند. پس از مدتی، با تأسیس آموزش‌گاه‌ها و دانشکده‌های خلبانی و فنی و دیده‌بانی، تربیت و آموزش نیروها نیز در داخل کشور صورت گرفت.

گاهشمار تاریخ، جمعه 20 اسفند 95

*****

71 سال پیش در چنین روزی در سال 1324، احمد کسروی ـ مورّخ ـ کشته شد. احمد کسروی در سال 1269 در تبریز به دنیا آمد. در جوانی به تهران آمد و در وزارت معارف مشغول به کار شد. سپس به وزارت عدلیه رفت و سال‌ها عهده‌دار ریاست عدلیه در شهرهای دماوند، زنجان و خوزستان گردید. کسروی در سال 1311 از مشاغل قضایی دست کشید و به کار وکالت پرداخت. او کتاب‌های بسیاری در زمینه‌های مختلف تاریخی و اجتماعی تألیف کرد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان «تاریخ مشروطه» و «تاریخ هجده ساله‌ی آذربایجان» را نام برد.

گاهشمار تاریخ، جمعه 20 اسفند 95

در کنار این‌ها، کسروی، عقاید عجیبی هم درباره‌ی بیشتر شاعران ایران داشت و کم و بیش همه‌ی آن‌ها را به فساد اخلاقی متهم کرد، اما از همه شگفت‌تر اعتقادات ضدمذهبی او بود که در اوائل دهه‌ی بیست خورشیدی به نحو بارزی فزونی گرفت. در این دوره، او باورهای ضددینی خود را منتشر کرد که با واکنش‌های تند افراد مذهبی و مؤمن رو به رو شد. سرانجام در روز 20 اسفند 1324، زمانی که بازپرس دادسرای تهران به شکایت روحانیان علیه کسروی رسیدگی می‌کرد، گروهی از فدائیان اسلام به رهبری برادران سید حسن و سید علی امامی به دادسرا رفته، کسروی را از پای درآوردند.

*****

32 سال پیش در چنین روزی در سال 1363، فقیه برجسته آیت‌الله حاج حسین خادمی رحلت کرد. آیت‌الله حسین خادمی اصفهانی در سال 1280 در اصفهان به دنیا آمد. پس از فراگیری مقدمات و سطح، به نجف اشرف رفت و از محضر استادانی چون؛ میرزای نائینی، سید ابوالحسن اصفهانی و شیخ محمدجواد بلاغی بهره‌مند شد. آیت‌الله خادمی در 26 سالگی به درجه‌ی اجتهاد رسید و پس از بازگشت به اصفهان، حلقه‌ی درس فقه و اصول خود را تشکیل داد و شاگردان فراوانی تربیت نمود. ایشان در جریان کشف حجاب، با سخنرانی‌های تند خود، به مبارزه با حکومت رضا خان برخاست و در ملی شدن صنعت نفت نیز در کنار آیت‌الله کاشانی و شهید نواب صفوی فعالیت زیادی نمود.

گاهشمار تاریخ، جمعه 20 اسفند 95

آیت‌الله خادمی از آغار نهضت امام خمینی (ره) در تشویق و ترغیب مردم در برپایی جنبش اسلامی و بیان اهداف امام در اصفهان نقش ارزشمندی ایفا نمود. از ایشان تألیفاتی برجای مانده که کتاب «رهبر سعادت» در زمینه‌ی شناساندن دین اسلام با دلایل علمی، فلسفی، تاریخی و با تحلیل‌های منطقی، شهرت دارد. آیت‌الله حاج حسین خادمی در 20 اسفند 1363 در 83 سالگی رحلت کرد و در مشهد مقدس به خاک سپرده شد.

*****

38 سال پیش در چنین روزی در سال 1357، ایران از «پیمان سنتو» خارج شد. پیش از «پیمان سنتو»، «پیمان بغداد» در اسفند ۱۳۳۳ در پایتخت عراق میان این کشور و ترکیه امضا شد. این پیمان، نمونه‌ای از پیمان‌های دولت‌های طرفدار آمریکا بود که در جنوب شرق آسیا و آمریکای لاتین هم بسته شده بود تا از نفوذ و بسط کمونیست‌ها جلوگیری کند. سال بعد (1334)، ایران به این پیمان پیوست. در همین سال، انگلستان و پاکستان هم به آن پیوستند.

گاهشمار تاریخ، جمعه 20 اسفند 95

۴ سال بعد، عبدالکریم قاسم در عراق کودتا کرد و از پیمان بغداد بیرون آمد. در نتیجه مرکز پیمان به آنکارا پایتخت ترکیه رفت و نام آن به «پیمان سنتو» تغییر یافت. این پیمان چون میان «پیمان ناتو» در اروپا و «سیتو» در شرق آسیا بود، «سنتو» نام گرفت. «پیمان سنتو» در اصل به منظور جلوگیری از نفوذ کمونیسم به کشورهای مجاور شوروی ایجاد شد. پاکستان در سال ۱۳۵۰ به دلیل عدم دفاع سنتو از این کشور در برابر حملات هند، از آن جدا شد و ایران هم پس از پیروزی انقلاب اسلامی، در ۲۰ اسفند ۱۳۵۷ از این سازمان بیرون رفت و با این اتفاق، سنتو عملاً منحل شد.

*****

105 سال پیش در چنین روزی در سال 1290، روزنامه‌ی بخارای شریف ـ نخستین روزنامه به زبان فارسی در آسیای میانه ـ منتشر شد. انتشار «روزنامه‌ی بخارای شریف» در 20 اسفند 1290 در بخارا آغاز شد. نقش فعالان «جنبش جوان بخاراییان (جدیدی‌ها)» در نوشتن مقاله‌های این روزنامه برجسته بود، اما به سبب جوّ حاکم سانسور و استبدادزدگی جامعه، تعداد زیادی از مقاله‌ها به نام مستعار نشر می‌گردید. «روزنامه‌ی بخارای شریف» در قطع 26 در 43 سانتی متر، در 4 صفحه و در هر هفته 6 شماره منتشر می‌شد.

گاهشمار تاریخ، جمعه 20 اسفند 95

«بخارای شریف» در نخستین شماره‌اش نوشته است: «به همت ملت‌پسندانه‌ی چند نفر معارف‌پرور و ترقی‌خواهان، روزنامه‌ی بخارای شریف به زبان رسمی بخارا که فارسی است، تأسیس شده. برای 9 تا 10 میلیون نفر، همین یک روزنامه است و فقط». در «بخارای شریف» بیشتر درباره‌ی این موضوع‌ها، مطالب نگاشته می‌شد: «تعلیم علوم، ترویج معارف، گشایش و اصلاح مکاتب و مدارس، بهبود امور کشاورزی، آبیاری، باغداری، دامپروری و ترقی اقتصادی، توجه به حقوق و وظائف حکومت و رعایا، مبارزه علیه جهل، خرافه‌پسندی و عادات ناپسند، پرورش زبان و ادب فارسی و وحدت جهان اسلام».

روزنامه‌ی بخارای شریف پس از 153 شماره، در دی ماه 1291، با درخواست نمایندگی سیاسی روسیه‌ی تزاری و توافق امیرعالَم خان ـ امیر بخارا ـ تعطیل شد. بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و استقلال جمهوری تاجیکستان، سالروز تأسیس این روزنامه یعنی 20 اسفند، به عنوان «روز مطبوعات تاجیکستان» اعلام شده است.

*****

102 سال پیش در چنین روزی در سال 1293: مستوفی الممالک ـ رئیس‌الوزرای دولت قاجار ـ در مقابل مشکلات تاب نیاورد و استعفا کرد. پس از استعفای مستوفی‌الممالک، مشیرالدوله به ریاست دولت انتخاب گردید.

*****

87 سال پیش در چنین روزی در سال 1308: مصوبه‌ی هیأت وزرا درباره‌ی ساعات کار ادارات ابلاغ گردید. بر این اساس، ساعات کار وزارتخانه‌ها در تمام فصل‌های سال، باید 8 ساعت باشد و این 8 ساعت به مناسبت فصول تقسیم شود.

پژوهش و تنظیم: آرش امجدی


اخبار مرتبط
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: