به روز شده در: ۱۱:۱۸
دوشنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ Monday 21 May 2018

BEHTARYNHA.IR

کد خبر : ۳۰۲۷۷
تعداد بازدید: ۸۷۵۰
پ
تاریخ انتشار: ۰۷:۰۶ - ۲۱ اسفند ۱۳۹۵ - 2017 March 11
هپاتیت التهاب کبد است , می‌تواند هم کودکان و هم بزرگسالان را مبتلا کند. ویروس‌ های نوع A، B و C هپاتیت شایع‌ترین علل ابتلا به هپاتیت هستند ولی ویروس‌های نوع D و E نیز وجود دارند. گاهی هم باکتری، انگل، اختلالی ارثی یا داروهای خاص علت ایجاد بیماری هستند.
بهترینها: وظیفه اولیه کبد تصفیه هر چیزی است که شما می‌خورید. در مراقبت از عفونت‌ها کمک می‌کند، میکروب‌ها و دیگر مواد سمی را از خون شما خارج می‌کند و در نتیجه به حفظ سلامت شما کمک می‌کند.

ضمن آن که مسوولیت ذخیره انرژی برای به حرکت درآوردن عضلات، کنترل قند خون، تنظیم کلسترول و نیز مسوولیت کنترل چندین هورمون و آنزیم دیگر را هم به عهده دارد.

مطمئنا اختلال این عضو مهم در هر فردی مشکلات مختلف و گسترده‌ای در پی خواهد داشت چه برسد به آن که کودکی دچار آن شود.

هپاتیت التهاب کبد است , می‌تواند هم کودکان و هم بزرگسالان را مبتلا کند. ویروس‌ های نوع A، B و C هپاتیت شایع‌ترین علل ابتلا به هپاتیت هستند ولی ویروس‌های نوع D و E نیز وجود دارند. گاهی هم باکتری، انگل، اختلالی ارثی یا داروهای خاص علت ایجاد بیماری هستند.

تشخیص هپاتیت در کودک و درمان آن

ممکن است به هپاتیت مبتلا باشید بدون اینکه هیچ نشانه‌ ای از آن در شما وجود داشته باشد. هرچه سن بیشتر باشد، احتمال داشتن نشانه‌های بیماری بیشتر است .این یعنی در کودکان و نوزادان کمترین علائم وجود دارد.

اگر نشانه‌ های هپاتیت را دارید و کاملاً بهبود یافته ‌اید و بیماری‌تان دیگر واگیردار نیست، هپاتیت حاد داشته‌اید. کسانی که هپاتیت مزمن دارند، بیماریشان همواره واگیر داشته و بسته به نوع هپاتیت‌شان ممکن است علائم متفاوتی داشته باشند مانند آسیب‌های کبدی، ازکار افتادگی کبد و سرطان کبد.

هیچ درمانی برای هپاتیت حاد وجود ندارد اما اگر کودکی به هپاتیت مزمن دچار شود، بسته به سن و نوع هپاتیت مزمن‌اش، پزشک برای او دارو تجویز خواهد کرد.

معمولاً استفاده از واکسن ها به عنوان یک روش ایمن سازی، به والدین جهت حفاظت کودکانشان در برابر بیماری های مضر پیشنهاد می شود. ایمن سازی احتمالاً بهترین و موثرترین روش برای جلوگیری از بیماری های بسیاری است که به طور بالقوه برای کودک شما مضر است. ایمن سازی، تعداد سلول های ایمنی بسیار ضروری بدن کودکتان را برای مبارزه در برابر هر چیز مضری، افزایش می دهد. از این رو قصد داریم تا در شهروند فردا، جهت آگاه سازی شما والدین عزیز، به معرفی مجموعه واکسن های مختلفی که مورد نیاز کودکان می باشد، بپردازیم. در ادامه به معرفی بیماری هپاتیت ب، علائم و واکسن آن می پردازیم.

هپاتیت ب چیست؟

هپاتیت ب یک بیماری مُسری کبدی است که به دلیل حضور ویروس هپاتیت ب ایجاد می شود. شایع ترین نوع انتقال این بیماری در زمان تولد است. نتیجه این عفونت می تواند یک بیماری خفیف یا مزمن باشد و حتی ممکن است منجر به بستری شدن در بیمارستان هم شود. برخی کودکان از هپاتیت ب مزمن رنج می برند و بیماریشان با بزرگ تر شدنشان بدتر شده و حتی به سرطان کبد منجر می شود.

تشخیص هپاتیت در کودک و درمان آن

برخی علائم بیماری هپاتیت ب در کودکان از قرار زیر است.

تب

از دست دادن اشتها

حالت تهوع

استفراغ

اسهال

ادرار تیره رنگ

دل درد

درد عضلانی

خستگی

تزریق واکسن هپاتیت ب برای کودکان

واکسن هپاتیت ب در بدو تولد به نوزاد تزریق می شود. اگر چه ممکن است، این واکسن اندکی دردناک باشد، اما می تواند یک گام حیاتی در حفاظت از نوزادتان در برابر عفونت مرگبار هپاتیت ب باشد.

نوزادان باید اولین واکسن هپاتیت ب را پیش از ترک بیمارستان دریافت کنند. واکسن هپاتیت ب برای نوزادتان بسیار امن است. این واکسن خطر ابتلا به هپاتیت ب را از مادر آلوده یا سایر اعضای خانواده به نوزاد کاهش می دهد. ایمنی نوزاد تازه متولد شده شما، پایین است و می تواند بیشتر در معرض ابتلا به عفونت قرار گیرد. اگر شما می خواهید از شر این بیماری غیر قابل اجتناب خلاص شوید، واکسن هپاتیت ب را در بدو تولد فرزندتان به وی تزریق کنید.

اگر پزشکتان تشخیص داد که شما هپاتیت ب دارید، یک تزریق اضافی ایمونوگلوبین هپاتیت ب وجود دارد که نوزادتان را از عفونت محافظت می کند. بهترین زمان تزریق، 12 ساعت اول تولد است. علاوه بر این، نوزادتان به تکمیل دوره کامل واکسیناسیون هپاتیت ب برای محافظت در برابر عفونت های مُِسری نیاز دارد.

مزایای تزریق واکسن هپاتیت ب برای کودکان

بهترین راه برای حفاظت و ایمن سازی کودکتان در برابر ویروس مُسری هپاتیت ب، تزریق واکسن هپاتیت ب است. پزشکان توصیه می کنند که مقدار تجویز شده واکسن هپاتیت ب را به هنگام تولد نوزادتان تزریق کنید. در ادامه مزایای تزریق واکسن هپاتیت ب برای کودکان آمده است.

محافظت از کودکتان در برابر عفونت مُسری و بیماری تهدید کننده هپاتیت ب

جلوگیری از انتقال عفونت به کودکان دیگر. معمولاً کودکانی که مبتلا به هپاتیت به هستند، در مراحل ابتدایی هیچ نشانه ای ندارند و می توانند دیگران را آلوده کنند.

محافظت از کودکتان در برابر التهاب شدید کبدی

واکسن کودکتان را پر انرژی نگه می دارد و ایمنی وی را برای مبارزه در برابر میکروب های تولید کننده بیماری، افزایش می دهد.

تشخیص هپاتیت در کودک و درمان آن

عوارض جانبی واکسن هپاتیت ب در کودکان

واکسن هپاتیت ب برای کودکان امن است. در واقع، واکسن هپاتیت به از ابتلا به بیماری هپاتیت ب جلوگیری می کند. واکسن هپاتیت ب هیچ عارضه جانبی جدی در کودکان ندارد و بلافاصله پس از تولد به نوزاد تزریق می شود. اکثر کودکان هیچ عارضه جانبی پس از تزریق واکسن هپاتیت ب تجربه نمی کنند. اما استثناهایی وجود دارد. برخی علائم خفیفی که در کودکان تجربه شده است، عبارتند از:

تب پایین (کمتر از 38.5 درجه سانتی گراد)

بازو درد (در نقطه تزریق واکسن)

گردآوری و تنظیم: بهترینها


اخبار مرتبط
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: