به روز شده در: ۱۱:۱۸
سه‌شنبه ۰۱ اسفند ۱۳۹۶ Tuesday 20 February 2018

BEHTARYNHA.IR

کد خبر : ۳۰۲۸۰
تعداد بازدید: ۱۰۳۱۵
پ
تاریخ انتشار: ۰۹:۲۲ - ۲۱ اسفند ۱۳۹۵ - 2017 March 11
79 سال پیش در چنین روزی در سال 1316، فرهاد فخرالدینی ـ آهنگساز و موسیقی‌دان ـ به دنیا آمد. فرهاد فخرالدینی در 21 اسفند 1316 در تبریز زاده شد. نواختن ویولون را از کودکی آغاز کرد و تحصیلات موسیقی‌ را در «هنرستان عالی موسیقی ملی» و «مؤسسه‌ی موسیقی‌شناسی تهران» گذراند. او پیش از پایان تحصیلاتش، از سوی حسین دهلوی رئیس وقت هنرستان موسیقی، به تدریس در آن جا دعوت شد.

بهترین ها:امروز بیست و یکم اسفندماه 1395 خورشیدی، برابر است با دوازدهم جمادی‌الثانی 1438 هجری قمری و یازدهم مارس 2017 میلادی.

*****

86 سال پیش در چنین روزی در سال 1309، در بخشنامه‌ای از کارکنان ادارات خواسته شد از ابتدای سال 1310 لباس‌های وطنی بپوشند و از پوشیدن لباس‌های غیروطنی خودداری کنند. در این بخشنامه از «اداره‌ی تفتیش کل مالیه» و رئیسان ادارات خواسته شده افراد متخلف را معرفی و به محکمه جلب نمایند، تا برای تخلف خود، مجبور به پرداخت جریمه‌ی نقدی شوند. در قسمتی از این بخشنامه آمده است: «تأکید می‌شود که اعضای ادارات عموماً باید از اول سال ملبس به لباس وطنی باشند و از استعمال البسه‌ی غیروطنی خودداری نمایند و نظر به این که برای تهیه‌ی لباس وطنی مهلت‌های کافیه داده شده، دیگر به هیچ وجه عذری در این خصوص مسموع واقع نخواهد گردید. اداره‌ی تفتیش کل مالیه و رؤسای ادارات مراقبت و نظارت کامل در اجرای این دستور داشته و صورت اسامی متخلفین را مرتباً ارسال خواهند داشت که علاوه بر مجازات نقدیِ مقرّر در قانون، جلب به محاکمه نیز بشوند».

*****

79 سال پیش در چنین روزی در سال 1316، فرهاد فخرالدینی ـ آهنگساز و موسیقی‌دان ـ به دنیا آمد. فرهاد فخرالدینی در 21 اسفند 1316 در تبریز زاده شد. نواختن ویولون را از کودکی آغاز کرد و تحصیلات موسیقی‌ را در «هنرستان عالی موسیقی ملی» و «مؤسسه‌ی موسیقی‌شناسی تهران» گذراند. او پیش از پایان تحصیلاتش، از سوی حسین دهلوی رئیس وقت هنرستان موسیقی، به تدریس در آن جا دعوت شد.

گاهشمار تاریخ، شنبه 21 اسفند 95


فخرالدینی از سال 1347، آهنگ‌سازی فیلم را با فیلم «شوهر آهو خانم» آغاز کرد و تا به امروز برای بیش از 15 فیلم و سریال، موسیقی ساخته است. این موسیقیدان نامدار از سال 1352 تا 1358 رهبری «ارکستر رادیو تلویزیون» را بر عهده داشت. وی در سال‌های پس از انقلاب بیشتر به ساخت موسیقی فیلم پرداخته است. موسیقی متن مجموعه‌های تلویزیونی «سربداران»، «روزی روزگاری»، «امام علی» و «کیف انگلیسی» را او ساخته است. او در سال 1365 برای فیلم «گزارش یک قتل» و در 1366 برای فیلم «پرستار شب»، برنده‌ی جایزه‌ی بهترین موسیقی متن از جشنواره‌ی فیلم فجر شد. وی در سال 1377 «ارکستر موسیقی ملی ایران» را بنیان گذاشت. فرهاد فخرالدینی ـ آهنگساز و بنیان‌گذار ارکستر موسیقی ملی ایران ـ امروز 79 ساله شد.

گاهشمار تاریخ، شنبه 21 اسفند 95

*****

12 سال پیش در چنین روزی در سال 1383، استاد هاشم فیاض ـ تعزیه‌خوان ـ درگذشت. هاشم فیاض در سال 1295 در محله‌ی سنگلج تهران به دنیا آمد. در اواخر حکومت قاجار، اولین مجالس تعزیه‌خوانی را دید و به آن علاقه‌مند شد. او در کودکی به تشویق مادر به تعزیه‌خوانی روی آورد. دوران تحصیل او به دلیل مشکلات فراوان، تا ششم ابتدایی ادامه داشت. فیاض بعدها در محضر استاد آقا سید کاظم از پیشکسوتان تعزیه‌ی آن زمان، کسب فیض کرد، سپس به مدت 12 سال زیر نظر استاد مشهدی رضا، تعزیه‌خوانی را به صورت حرفه‌ای ادامه داد. استاد هاشم فیاض پس از کسب مهارت در زمینه‌های موافق‌خوانی و مخالف‌خوانی تعزیه، به بالاترین درجه‌ی تعزیه‌خوانی، یعنی «معین‌البُکایی» رسید. در دوران مختلف زندگی‌ به بسیاری از شهرها و روستاهای کشور سفر کرد و در بسیاری از کشورهای جهان، از آن میان؛ آمریکا، فرانسه و ایتالیا به اجرای مجالس تعزیه پرداخت.

گاهشمار تاریخ، شنبه 21 اسفند 95
جوانی و پیری استاد هاشم فیاض

استاد هاشم فیاض در «فستیوال آوینیون» فرانسه در سال 1370 مورد توجه بزرگانی چون پیتر بروک قرار گرفت تا جایی که از او برای آموزش دعوت کردند. استاد هاشم فیاض در 21 اسفند 1383 در 88 سالگی بر اثر بیماری دیابت در تهران درگذشت. او در قطعه‌ی هنرمندان آرامگاه بهشت زهرا به خاک سپرده شده است. این تعزیه‌خوان برجسته به عنوان یکی از بزرگترین اسباب‌داران و جامه‌داران تعزیه نیز به شمار می‌آمد. آخرین تصویر ثبت‌شده از استاد بی‌بدیل تعزیه‌ی ایران ـ استاد هاشم فیاض ـ در نقش معین‌البکایی در فیلم «تمرین آخر» ساخته‌ی ناصر تقوایی به یادگار مانده است.

*****

46 سال پیش در چنین روزی در سال 1349، فقیه و دانشمند علوم دینی ـ حضرت آیت‌الله شیخ محمدصالح حائری مازندرانی ـ رحلت یافت. آیتالله شیخ محمدصالح حائری مازندرانی در حدود سال 1260 در شهر مقدس کربلا به دنیا آمد. در ابتدا ادبیات عرب را فراگرفت و دروس سطح، فلسفه و منطق را نیز از محضر پدر و برادرش فراگرفت. هنوز 15 سال از عمرش نمی‌گذشت که «رساله‌ی غسّاله» را تألیف کرد و به آخوند خراسانی عرضه نمود. آخوند با مشاهده‌ی این رساله، به نبوغ و استعداد او پی برد و او را با خود به نجف اشرف برد.

گاهشمار تاریخ، شنبه 21 اسفند 95

شیخ محمدصالح در شمار شاگردان بزرگ آخوند درآمد و در 16 سالگی به درجه‌ی اجتهاد رسید. آیت‌الله مازندرانی در 26 سالگی راهی بابل شد و در آن جا به انتقاد از حکومت رضا خان پرداخت که به حبس در تهران منجر شد. در آغاز قرار بر اعدام ایشان شد که در اثر اعتراض شدید مراجع، به سمنان تبعید گردید. این عالم بزرگ تا پایان عمر در 21 اسفند 1349 در سمنان اقامت گزید. از آیت‌الله شیخ محمدصالح حائری مازندرانی، در حدود 300 کتاب و رساله برجای مانده است.

*****

32 سال پیش در چنین روزی در سال 1363، آیت‌الله محمود انصاری قمی از علمای مشهور تهران، وفات یافت. آیت‌الله حاج شیخ محمود انصاری قمی در حدود سال 1300 در قم دیده به جهان گشود. در 10 سالگی پد ر را از دست داد و تحت سرپرستی برادرانش، دروس اولیه را فراگرفت. آیت‌الله انصاری در جوانی برای ادامه‌ی تحصیل راهی حوزه‌ی نجف اشرف شد و از محضر آیات عظام؛ سید عبدالهادی شیرازی، سید محسن حکیم و سید ابوالقاسم خویی کسب فیض کرد. وی بعدها از این بزرگان و نیز از حضرت امام خمینی، آیت‌الله محمدرضا گلپایگانی و آیت‌الله سید احمد خوانساری رحمه‌الله علیهم، اجازه‌ی اجتهاد و از شیخ آقا بزرگ تهرانی و سید شهاب‌الدین مرعشی نجفی، اجازه‌ی روایت گرفت.

آیت‌الله حاج شیخ محمود انصاری قمی با آغاز نهضت اسلامی ایران و دستگیری حضرت امام خمینی (ره) در سال 1342، در ترغیب و تشجیع علمای نجف به حمایت از رهبر کبیر انقلاب اسلامی، نقش مهمی ایفا کرد. همچنین در کنار تأسیس 2 مسجد و 2 بیمارستان، در راه برطرف کردن مشکلات مردم، تلاش فراوانی از خود نشان می‌داد. آیت‌الله حاج شیخ محمود انصاری قمی، در سحرگاه 21 اسفند 1363 در حدود 63 سالگی بدرود زندگی گفت.

*****

99 سال پیش در چنین روزی در سال 1296: با خروج نظاميان روس از نواحي شرقي ايران، شهر مشهد به اشغال نظاميان انگليسي درآمد.

*****

71 سال پیش در چنین روزی در سال 1324: چهاردهمين دوره‌ی مجلس شوراي ملي كه در ششم اسفند 1322 آغاز به كار كرده بود، پایان يافت.

*****

71 سال پیش در چنین روزی در سال 1324: احمد قوام نخست‌وزير گزارش سفر به مسكو را در آخرين روز عمر مجلس چهاردهم به اطلاع نمايندگان رساند.

*****

66 سال پیش در چنین روزی 1329: كابينه‌ی حسين ‌علاء تشكيل شد. اين كابينه تا 6 ارديبهشت 1330 دوام یافت.


پژوهش و تنظیم: آرش امجدی

اخبار مرتبط
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: