به روز شده در: ۱۱:۱۸
چهارشنبه ۲۷ تير ۱۳۹۷ Wednesday 18 July 2018

BEHTARYNHA.IR

کد خبر : ۳۰۳۰۷
تعداد بازدید: ۲۰۵
پ
تاریخ انتشار: ۰۵:۰۰ - ۲۲ اسفند ۱۳۹۵ - 2017 March 12
با تلاش محققان؛
گروهی از محققان چند ملیتی با محوریت شرکت IBM موفق به ساخت اولین حافظه مغناطیسی تک اتمی جهان برای ذخیره یک بیت اطلاعات در هر اتم شدند.
بهترینها: تا قبل از این موفقیت حداقل مقیاس قابل ذخیره اطلاعات محدود به مولکلول بود اما با استفاده از دستاورد جدید محققان IBM مبنی بر قابلیت ذخیره یک بیت اطلاعات بر روی یک اتم، امکان ذخیره کردن تمام 35 میلیون موزیک‌ موجود در سرورهای شرکت اپل بر روی یک تراشه به اندازه یک کارت اعتباری وجود دارد.

برای ذخیره اطلاعات روی یک اتم باید از نوعی حسگر موسوم به رزونانس الکترون-اسپین(ESR) حاوی یک اتم آهن استفاده شود تا فرایند هدایت الکترون‌ها و ترکیب با اتم آهن به منظور شناسایی میدان مغناطیسی به صورت مستقیم و با حساسیت بیشتری صورت پذیرد.

پس از ساخت حسگر اتمی تشخیص میدان مغناطیسی، اطلاعات بر روی اتم‌های عنصر کمیاب اما با خواص ویژه هولمیم ذخیره می‌شود. فلز هولمیم به گروهی از عناصر کمیاب پوسته زمین تعلق دارد که دارای خواص مغناطیسی بسیار بالایی هستند.

پس از محقق شدن فرایند شناسایی میدان مغناطیسی اتم‌های هولمیم(شمال و جنوب) از طریق اتم آهن، در مرحله بعد ذخیره اطلاعات به صورت صفر و یک بر اساس منطق دیجیتال انجام می‌شود.

مهمترین ویژگی اتم‌های هولمیم در فرایند ذخیره اطلاعات، پایداری میدان مغناطیسی در تمام شرایط حتی در مواقع ناپایداری و حذف میدان مغناطسی است. با توجه به ثبات جهت چرخش اتم‌های هولمیم شرایط لازم برای ذخیره پایدار و همیشگی اطلاعات مهیا می‌شود.

 

منبع: خبرگزاری برنا

اخبار مرتبط
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: