به روز شده در: ۱۱:۱۸
چهارشنبه ۰۲ اسفند ۱۳۹۶ Wednesday 21 February 2018

BEHTARYNHA.IR

کد خبر : ۳۰۳۷۳
تعداد بازدید: ۱۰۳۴۳
پ
تاریخ انتشار: ۰۸:۳۵ - ۲۲ اسفند ۱۳۹۵ - 2017 March 12
امروز 13 جمادی‌الثانی، سالروز وفات حضرت اُم‌البنین سلام‌الله‌ علیها، «روز تکریم مادران و همسران شهدا»ست. اُم‌البنین، همسر بزرگوار امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام و مادر 4 شهید از شهدای نینوا، از آن میان؛ حضرت ابوالفضل علیه‌السلام بود. سالروز وفات این بانوی بزرگوار ـ روزی چون امروز ـ در جمهوری اسلامی ایران، به عنوان «روز تکریم مادران و همسران شهدا» نام گرفته است.

بهترین ها:امروز بیست و دوم اسفندماه 1395 خورشیدی، برابر است با سیزدهم جمادی‌الثانی 1438 هجری قمری و دوازدهم مارس 2017 میلادی.

*****

امروز 13 جمادی‌الثانی، سالروز وفات حضرت اُم‌البنین سلام‌الله‌ علیها، «روز تکریم مادران و همسران شهدا»ست. اُم‌البنین، همسر بزرگوار امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام و مادر 4 شهید از شهدای نینوا، از آن میان؛ حضرت ابوالفضل علیه‌السلام بود. سالروز وفات این بانوی بزرگوار ـ روزی چون امروز ـ در جمهوری اسلامی ایران، به عنوان «روز تکریم مادران و همسران شهدا» نام گرفته است.

گاهشمار تاریخ، یکشنبه 22 اسفند 95

*****

91 سال پیش در چنین روزی در سال 1304، ایرج میرزا ـ شاعر ـ درگذشت. ایرج میرزا ملقب به «جلالُ‌الممالک» و «فخرالشعرا» فرزند صدرالشعرا غلامحسین میرزا و از نوادگان فتحعلی شاه قاجار، در سال 1251 در تبریز متولد شد. تحصیلات خود را در مدرسه‌ی دارالفنون تبریز به پایان رساند و مقدمات علوم ادبی و عربی را نزد استادانی چون محمدتقی عارف اصفهانی و میرزا نصرالله بهار شیروانی آموخت. زبان فرانسوی را نیز از مسیو لامبد فراگرفت.

گاهشمار تاریخ، یکشنبه 22 اسفند 95

بعدها با زبان‌های ترکی و روسی هم آشنایی یافت. ایرج میرزا به مدد امیرنظام گروسی از رجال سیاسی دوره‌ی قاجار، به دربار مظفرالدین شاه راه یافت و شاعر دربار شد. مظفرالدین شاه به او لقب صدرالشعرایی داد، ولی در قصیده‌ای از قبول آن لقب امتناع ورزید و از شاعری دربار کناره گرفت و به مشاغل دولتی روی آورد. او دبیرخانه‌ی وزارت معارف را تأسیس کرد، رئیس دفتر ایالتی مخبرالسلطنه حاکم آذربایجان شد و به معاونت حکومت اصفهان و حکومت آباده نیز رسید.

گاهشمار تاریخ، یکشنبه 22 اسفند 95

ایرج میرزا در سال‌های اوج مشروطه در تهران بود. او عهده‌دار بازرسی کل مالیه‌ی خراسان هم شد و در مدت 5 سال اقامت در خراسان، مهم‌ترین دوران فعالیت ادبی خود را رقم زد. درواقع قدرت شاعری ایرج میرزا در این دوره به حد کمال رسید و در شمار شاعران ملّی درآمد. شعر ایرج، ساده، روان و مشتمل بر کلمات و تعبیرات عامیانه است. ایرج میرزا در 22 اسفند 1304 در 53 سالگی در تهران درگذشت و در گورستان ظهیرالدوله در شمیران به خاک سپرده شد. سخن منظوم او درباره‌ی مادر با مطلع «گویند مرا چو زاد مادر»، معروف‌ترین سروده‌ای است که تا کنون در مقام مادر به زبان فارسی گفته شده است.

*****

85 سال پیش در چنین روزی در سال 1310، مجلس شورای ملی حق چاپ اسکناس را به مدت 10 سال به بانک ملی ایران واگذار کرد. همچنین مقرر شد پس از انقضای این مدت، درصورتی که این حق لغو نشد، به همین ترتیب برای دوره‌های ده‌ساله‌ی بعد نیز عمل شود. به دنبال تصویب این قانون، نخستین اسکناس‌های بانک ملّی در یکم فروردین 1311 انتشار یافت.

گاهشمار تاریخ، یکشنبه 22 اسفند 95


پیشتر اسکناس‌ها از سوی بانک شاهنشاهی چاپ و منتشر می‌شد. از تاریخ یکم فروردین 1311 تا 3 ماه اسکناس‌های بانک شاهنشاهی نیز رواج داشت و از اوائل تیرماه آن سال، اسکناس‌های بانک ملی به صورت تنها پول کاغذی ایران درآمد. بانک ملّی ایران تا سال 1329 اقدام به انتشار اسکناس می‌کرد، ولی در آن سال با تأسیس «بانک مرکزی ایران»، حق انحصاری نشر اسکناس به این بانک محول شد که تاکنون نیز ادامه دارد.

*****

69 سال پیش در چنین روزی در سال 1326، بخشنامه‌ی «شرایط تعلق حق‌الزحمه به فعالیت استادان دانشگاه علاوه بر کار اصلی درسی، در سایر ادارات»، ابلاغ شد. بر این اساس، استادان و دانشیاران دانشگاه می‌توانستند با رعایت شرایط، علاوه بر کار اصلی خود یعنی تدریس، در ادارات و مؤسسات دولتی یا وابسته به دولت و همچنین در خود دانشگاه، کار دیگری انجام دهند و از این کار حق‌الزحمه دریافت کنند. در بند سوم این بخشنامه آمده است که حقالزحمه‌ی کار اضافی، نباید از آن‌چه استاد یا دانشیار برای تدریس در دانشگاه طبق قانون دریافت می‌کند، تجاوز نماید و حداکثر این حق‌الزحمه از 7 هزار ریال تجاوز نخواهد کرد.

*****

37 سال پیش در چنین روزی در سال 1358، به فرمان امام خمینی (ره)، «بنیاد شهید انقلاب اسلامی» تأسیس شد. هدف از تشکیل نهاد انقلابی بنیاد شهید، رسیدگی به خانواده‌ی شهدای گرانقدر انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی است.

گاهشمار تاریخ، یکشنبه 22 اسفند 95البته این مسئله در تاریخ معاصر ایران سابقه دارد، زیرا پس از قیام 15 خرداد 1342، گروهی از روحانیان مبارز و افراد نیکوکار، به دستور حضرت امام در جهت رسیدگی به خانواده‌های معظم شهدا عمل می‌کردند. پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، برای رسیدگی به مسائل رفاهی، معنوی و فرهنگی خانواده‌ی معظم شهیدان، به فرمان امام خمینی (ره) بنیاد شهید انقلاب اسلامی تشکیل شد که با آغاز جنگ تحمیلی، وظیفه و تکلیف بنیاد شهید سنگین‌تر گردید. امروز در جمهوری اسلامی ایران، به همین مناسبت، «روز بزرگداشت شهدا» نام‌گذاری شده است.

*****

32 سال پیش در چنین روزی در سال 1363، استاد دکتر حسین گُل گلاب درگذشت. حسین گل گلاب، گیاه‌شناس، ادیب، مترجم، استاد دانشگاه و سراینده‌ی سرود ای ایران ای مرز پرگهر بود. وی فرزند میرزا مهدی خان مُصَوِّرُالمُلک ـ نقاش و عکاس دوره‌ی قاجار ـ در سال 1276 در تهران به دنیا آمد. از سال 1298 تا 1307، به تدریس علوم طبیعی در مدرسه‌ی دارالفنون اشتغال داشت و 12 جلد کتاب در رشته‌ی علوم طبیعی تألیف کرد. گل گلاب بعدها در رشته‌ی علوم دانشنامه‌ی دکتری گرفت. دکتر گل گلاب به هنگام تشکیل فرهنگستان اول ادب فارسی، به سبب تخصص در معادل‌یابی در رشته‌های علمی، به عضویت پیوسته‌ی این مؤسسه و سردبیری آن برگزیده شد. از معادل‌‌هایی که وی به ویژه در حوزه‌ی گیاه‌شناسی در فرهنگستان پیشنهاد داده و پذیرفته شده، «کاسبرگ» و «پرچم» از اجزای گُل است.

گاهشمار تاریخ، یکشنبه 22 اسفند 95


او همچنین به کار ترجمه و موسیقی علاقه‌مند بود و چندین اثر در این زمینه از خود برجای گذاشته است. دکتر گل گلاب گه‌گاه شعر هم می‌گفت. او سراینده‌ی معروف‌ترین سرودی است که در ستایش از ایران گفته شده است. این سرود با نام «ای ایران ای مرز پرگهر» نیز در میان مردم شهرت دارد. گفته می‌شود در سال 1323، یکی دو سال پس از اشغال ایران توسط متفقین، دکتر گل گلاب این سرود را ساخته است. روح‌الله خالقی نیز آهنگی در دشتی بر روی آن گذاشت و استاد بنان بعدها آن را در «ارکستر بزرگ گل‌ها» در رادیو خواند. دکتر گل گلاب چند سرود و تصنیف دیگر نیز دارد، مانند؛ «آذرآبادگان» و «خاک ایران». از این نویسنده و هنرمند آثار گوناگونی هم در تاریخ طبیعی، جغرافیا و گیاه‌شناسی باقی مانده، اما عمده‌ی ماندگاری نام وی به سبب سرود یادشده است. استاد دکتر حسین گل گلاب ـ مترجم، ادیب و ترانه‌سرا ـ در 22 اسفند 1363 در 87 سالگی در تهران درگذشت و در آرامگاه بهشت زهرا به خاک سپرده شد.

*****

63 سال پیش در چنین روزی در سال 1332: دکتر سید حسین فاطمی ـ وزیر خارجه‌ی دولت دکتر محمد مصدق ـ چند ماه پس از کودتای 28 مرداد 32 ، در خانه‌ای در تجریش دستگیر شد.

*****

46 سال پیش در چنین روزی در سال 1349: نام وزارت «اصلاحات ارضی»، به «تعاون و امور روستاها» تغییر کرد.


پژوهش و تنظیم: آرش امجدی

اخبار مرتبط
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: