به روز شده در: ۱۱:۱۸
شنبه ۰۵ اسفند ۱۳۹۶ Saturday 24 February 2018

BEHTARYNHA.IR

کد خبر : ۳۰۳۸۵
تعداد بازدید: ۸۸۰۶
پ
تاریخ انتشار: ۱۱:۱۶ - ۲۲ اسفند ۱۳۹۵ - 2017 March 12
عکاسی ماکرو هنر ثبت تصاویر کلوزآپ برای آشکار سازی رموزی است که چشم انسان قادر به دیدن آن ها نیست. این جزئیات باعث می شوند حتی ساده ترین و معمولی ترین اشیاء برای بیننده جذابیت پیدا کنند. تعریف دیگر عکاسی ماکرو عبارت است از تمرکز نزدیک یا کلوز آپی از یک سوژه که با استفاده از لنزهای با کیفیت و قدرتمند گرفته می شود. عکاسی ماکرو به دلیل ثبت تصاویر با جزییاتی که با چشم غیر مصلح قادر به دیدن آن‌ها نیستیم، بسیار محبوب و پرطرفدار است.

بهترین ها: عکاسی ماکرو هنر ثبت تصاویر کلوزآپ برای آشکار سازی رموزی است که چشم انسان قادر به دیدن آن ها نیست. این جزئیات باعث می شوند حتی ساده ترین و معمولی ترین اشیاء برای بیننده جذابیت پیدا کنند. تعریف دیگر عکاسی ماکرو عبارت است از تمرکز نزدیک یا کلوز آپی از یک سوژه که با استفاده از لنزهای با کیفیت و قدرتمند گرفته می شود.
عکاسی ماکرو به دلیل ثبت تصاویر با جزییاتی که با چشم غیر مصلح قادر به دیدن آن‌ها نیستیم، بسیار محبوب و پرطرفدار است.
این سبک از عکاسی برای اولین بار در سال ۱۸۹۹ معرفی شد و در حال حاضر جزو محبوب‌ترین ژانرهای عکاسی است.این تفکر که ماکرو فقط مربوط به عکاسی از حشرات و گل‌ها است، کاملا اشتباه است. با این که موارد ذکر شده جز موضوعات مورد علاقه‌ عکاسان به شمار می‌روند، ولی این ژانر به هیچ وجه به سوژه‌ها و فرم‌های یکسان و تکراری محدود نمی‌شود. تقریبا هر سوژه‌ای می‌تواند در عکاسی ماکرو استفاده شود و تکنیک‌های آن را نیز به راحتی می‌توان آموخت. حتی می‌توانید با عکاسی از اشیا مختلف در منزل مهارت خود را افزایش دهید. عنصر اصلی این سبک& خلاقیت است.
برای شروع شما به دوربین و لنز مخصوص ماکرو نیاز خواهید داشت. لنز ماکرو لنزی است که قابلیت تولید عکس با نسبت‌های بزرگ‌تر از ۱:۱ را دارد.

مواردی که باید از آن‌ها بپرهیزید

کراپ عکس
کراپ جزیی عکس مشکلی ندارد ولی هیچ‌گاه بدلیل فاصله از سوژه عکس خود را کراپ نکنید. این عمل باعث افت زیادی در کیفیت عکس خواهد شد و جزییات، که دلیل اصلی عکس شما هستند، از بین خواهند رفت.

مسدود کردن نور
بدن شما می‌تواند تاثیر عمده‌ای بر کیفیت عکس شما بگذارد. پس مراقب سایه خود باشید!

عجله در گرفتن عکس
حرکت سوژه یکی از بزرگترین مشکلات عکاسی ماکرو می‌باشد. پس با حوصله عمل کنید و جهت باد را نیز بسنجید زیرا حتی با کوچکترین بازدم شما ممکن است سوژه حرکت کرده و از فوکوس شما خارج شود.

قسمت خوب عکاسی ماکرو این است که شما می توانید روی هر چیزی تا حد قابل توجهی تمرکز کنید. به یاد داشته باشید که تنها طبیعت سوژه عکاسی ماکرو نیست- به خلاقیت خود اجازه دهید در این مورد تصمیم بگیرد، چون در حقیقت هیچ محدودیتی وجود ندارد.

اگر نمی خواهید هزینه زیادی صرف خرید لنز کنید، سه گزینه دیگر نیز دارید:
1) یک تیوپ اکستنشن، که بین بدنه دوربین و لنزها قرار می گیرد و فضای بیشتری بین سنسور دیجیتال و فیلم ایجاد می کند، به این ترتیب امکان بزرگنمایی را فراهم می کند.
2) حلقه معکوس، که به شما کمک می کند لنز را به صورت معکوس قرار دهید.
3) آخرین گزینه دیوپتر کلوز آپ است که امکان فوکوس نزدیک تر را فراهم می کند، اما کیفیت عکس زیاد خوب نخواهد شد
.

اگر از یک سوژه ساکن عکسبرداری می کنید از سه پایه استفاده کنید، چون نمی خواهید هنگام گرفتن عکس دوربین حرکت کند.

و در پایان توصیه می کنم هنگام عکاسی ماکرو به نکات زیر توجه داشته باشید:

دوربین لرزش نداشته باشد:

همان طور که قبلا گفتیم، هنگام عکاسی نباید دوربین حرکت کند، یا حداقل لرزش را داشته باشد. این در هر نوع عکاسی مهم است، اما در عکاسی ماکرو اهمیت بیشتری دارد، چون دوربین باید در یک زمان کوتاه روی جزییات عناصر متمرکز شود، در حالی که اگر بخواهیم از یک منظره عکس برداری کنیم این کار به مراتب ساده تر خواهد بود.

پس زمینه:

بهتر است هنگام عکس برداری از به کار بردن پس زمینه ای که با سوژه هم رنگ است اجتناب کنید، این در حالی است که نورهای روشن و آشفتگی نیز توجه بیننده را از سوژه دور می کند.

فوکوس یا تمرکز:

فوکوس در عکاسی ماکرو از اهمیت زیادی برخوردار است، چون تفاوت بین یک عکس نرمال و ماکرو در همین است. همه عکاسان فوکوس دستی را توصیه می کنند، حتی اگر فوکوس اتوماتیک روی بهترین دستگاه ها به خوبی کار کند. هنگام متمرکز شدن روی سوژه، باید سعی کنید روی قسمت مرکزی یا وسط آن زوم کنید.

آب و هوا:

ممکن است باران یک مشکل بزرگ نباشد، ولی عکاسی ماکرو در باد نتیجه خوبی نخواهد داشت. این مشکل مثل لرزیدن یا تکان خوردن دوربین است، که در هر دو حالت دوربین و سوژه باید کاملا ساکن باشند. هنگامی که سوژه در حال حرکت کردن و تکان خوردن است دوربین نمی تواند روی جزییات زیادی از آن تمرکز کند، بنابراین عکاسی ماکرو برای ماشین ها، انسان در حال حرکت و غیره نیست.


شارپ بودن:
در عمق میدان حداکثر باید از دریچه
f/11 تا f/22 استفاده کنید برای رسیدن به نتیجه بهتر دوربین باید به موازات سوژه قرار داشته باشد و فراموش نکنید که عکس های ماکرو بیشتر اوقات در اولین تلاش ها خوب از کار در نخواهد آمد. عکس های بیشتری بگیرید تا به نتیجه دلخواه دست پیدا کنید و بعد از گرفتن اولین عکس دست از کار نکشید.

فلش:

آخرین قانون در مورد فلش است. وقتی در شرایطی که نور کم یا زیاد است عکس برداری می کنید (آفتابی و تاریک) بهتر است از آن استفاده کنید.وقتی در یک محیط تاریک از فلش استفاده کنید، نور بیشتری به سنسور می دهد. وقتی در شرایط آفتابی از فلش استفاده کنید، سایه ها را از بین می برد. بنابراین به کار بردن فلش در هر شرایطی ایده خوبی است.

البته باید به این نکته توجه داشت بهترین زمان برای این نوع عکسبرداری در فضای باز یک روز ابری است.

نمونه تصاویری حرفه ای از عکاسی ماکرو:


با عکاسی


با عکاسی


با عکاسی


با عکاسی


با عکاسی


با عکاسی


با عکاسی


با عکاسی


با عکاسی
اختصاصی بهترین ها
گردآوری و تالیف: هیراد رحمانی

اخبار مرتبط
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: