به روز شده در: ۱۱:۱۸
چهارشنبه ۲۷ تير ۱۳۹۷ Wednesday 18 July 2018

BEHTARYNHA.IR

کد خبر : ۳۰۴۸۰
تعداد بازدید: ۱۰۲۳۳
پ
تاریخ انتشار: ۱۱:۰۱ - ۲۳ اسفند ۱۳۹۵ - 2017 March 13
55 سال پیش در چنین روزی در سال 1340، آیت‌الله سید ابوالقاسم کاشانی ـ روحانی مباررز و فعال سیاسی ـ رحلت نمود. سید ابوالقاسم کاشانی فرزند سید مصطفی حسینی کاشانی، در سال 1264 در تهران دیده به جهان گشود. ایشان در 16 سالگی به همراه پدر به قصد انجام فریضه‌ی حج، راهی مکه‌ی مکرمه شد و پس از آن، در نجف اشرف اقامت گزید. سید ابوالقاسم کاشانی علوم مختلف را در محضر پدر و بزرگانی چون آخوند ملا محمدکاظم خراسانی و میرزا حسین تهرانی آموخت و در 25 سالگی به درجه‌ی اجتهاد رسید.

بهترین ها:امروز بیست و سوم اسفندماه 1395 خورشیدی، برابر است با چهاردهم جمادی‌الثانی 1438 هجری قمری و سیزدهم مارس 2017 میلادی.

*****

105 سال پیش در چنین روزی در سال 1290، مورگان شوستر آمریکایی از ایران خارج شد. مورگان شوستر به تصویب مجلس شورای ملی، برای سر و سامان دادن به اوضاع مالی ایران و «ایجاد خزانه‌ی نوین» به ایران آمده بود. این شخص چون استخدامش برخلاف «توافقنامه‌ی انگلستان و روسیه» بود، در اثر فشارهای این دو دولت مجبور به ترک ایران شد. «موافقتنامه‌ی 1907 سن پترزبورگ»، ایران را میان روسیه و انگلستان از لحاظ حوزه‌ی نفوذ تقسیم کرده بود. شوستر، پس از خزانه داری کل، یک واحد پلیس مالیات و پلیس خزانه مرکب از ژاندارم‌ها را تشکیل داده بود که روس‌ها با این کار موافق نبودند.

گاهشمار تاریخ، دوشنبه 23 اسفند 95


مورگان شوستر آمریکایی پس از خروج از ایران به آمریکا بازگشت و خاطرات خود از اقامت در ایران را منتشر کرد که تا کنون چند بار چاپ شده است. این کتاب وخامت اوضاع ایران و مداخلات خارجی در اواخر دوره‌ی قاجار را به وضوح نشان می‌دهد.

*****

60 سال پیش در چنین روزی در سال 1335، تشکیل سازمان اطلاعات و امنیت کشور (ساواک)، در مجلس شورای ملی به تصویب رسید. لایحه‌ی تشکیل ساواک ـ با نامی برگرفته از حروف اول کلمات سازمان اطلاعات و امنیت کشور ـ پس از تصویب در مجلس سنا در 10 بهمن 1335، در 23 اسفند همین سال، در مجلس شورای ملی نیز به تصویب رسید. این سازمان مخوف از ابتدای سال 1336، همزمان با آغاز کار دولت منوچهر اقبال، با ریاست سپهبد تیمور بختیار رسماً کار خود را آغاز کرد.


گاهشمار تاریخ، دوشنبه 23 اسفند 95
آرم ساواک


اَعمال ساواک از قبیل؛ تعقیب، دستگیری، شکنجه و محاکمه گرفته، تا زندانی کردن، همه برخلاف قانون و خودسرانه صورت می‌گرفت. این روش به مدت 22 سال در کشور جاری بود تا آن‌که در روزهای پایانی حکومت پهلوی، شاپور بختیار نخست‌وزیر وقت، برای فرونشاندن خشم مردم انقلابی، لایحه‌ی «انحلال ساواک» را به مجلس برد و در حالی که انقلاب تمام کشور را فراگرفته و عملاً قدرت از دست حکومت پهلوی خارج شده بود، لایحه‌ی انحلال ساواک، 1 روز پیش از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، به تصویب مجلس شورای ملی رسید.

*****

55 سال پیش در چنین روزی در سال 1340، آیت‌الله سید ابوالقاسم کاشانی ـ روحانی مباررز و فعال سیاسی ـ رحلت نمود. سید ابوالقاسم کاشانی فرزند سید مصطفی حسینی کاشانی، در سال 1264 در تهران دیده به جهان گشود. ایشان در 16 سالگی به همراه پدر به قصد انجام فریضه‌ی حج، راهی مکه‌ی مکرمه شد و پس از آن، در نجف اشرف اقامت گزید. سید ابوالقاسم کاشانی علوم مختلف را در محضر پدر و بزرگانی چون آخوند ملا محمدکاظم خراسانی و میرزا حسین تهرانی آموخت و در 25 سالگی به درجه‌ی اجتهاد رسید. ایشان در جریان جنگ جهانی اول، زمانی که انگلیسی‌ها با نیروی عظیمی به قصد تسلط بر عراق، به مناطق شرقی حمله‌ور شدند، به همراه جمعی از علما وارد جنگ با آنان شد. از این رو وقتی که به تهران آمد، انگلیسی‌ها بنای دشمنی آشکار با ایشان گذاشتند، به طوری که در زمان دولت قوام‌السلطنه، چند بار تبعید و 18 ماه زندانی گردید. آیت‌الله کاشانی پس از رهایی از زندان، علیه استعمارگران و استبداد حکومتی به مبارزه برخاست.

گاهشمار تاریخ، دوشنبه 23 اسفند 95


آیت‌الله کاشانی که در انتخابات دوره‌ی شانزدهم به نمایندگی مردم تهران در مجلس شورای ملی رسیده بود، با حمایت از مصدق، موجب برکناری قوام و نخست‌وزیری دوباره‌ی مصدق شد. به این ترتیب، اتحاد دولت مصدق و مجلس به ریاست آیت‌الله کاشانی، موجب تصویب لایحه‌ی ملی کردن صنعت نفت شد، اما سرانجام با ایجاد اختلاف میان نیروهای ملی به رهبری دکتر مصدق و نیروهای مذهبی به رهبری آیت‌الله کاشانی، کودتای آمریکایی 28 مرداد 1332 به وقوع پیوست. پس از این رویداد، انزوای تدریجی آیت‌الله کاشانی که گاه آشکارا منتقد دولت کودتایی زاهدی بود، آغاز شد. سال‌های پایانی عمر این عالم مبارز در خانه‌نشینی و بیماری سپری شد، تا این‌که در 23 اسفند 1340، در 76 سالگی بدرود زندگی گفت. پیکر آیت‌الله سید ابوالقاسم کاشانی در میان تشییع باشکوه مردم در جوار حضرت عبدالعظیم در ری به خاک سپرده شد.

*****

32 سال پیش در چنین روزی در سال 1363، سردار رشید اسلام ـ حاج عباس کریمی ـ در جبهه‌های جنگ تحمیلی عراق علیه ایران به شهادت رسید. عباس کریمی در سال 1336 در یکی از روستاهای اطراف کاشان به دنیا آمد. پس از گرفتن گواهی‌نامه‌ی دیپلم، به عنوان درجه‌دار وارد ارتش شد. همزمان با ورود امام خمینی (ره) به میهن و تشکیل کمیته‌ی استقبال از مردم، عباس کریمی نیز به این کمیته پیوست و جزء نیروهای انتظامی مراسم بود. پس از پیروزی انقلاب اسلامی، به عضویت رسمی سپاه پاسداران درآمد و با آغاز جنگ تحمیلی به جبهه رفت. حاج عباس کریمی پس از چندی به فرماندهی تیپ سوم سلمان از لشکر 27 محمد رسول‌الله رسید و تا عملیات غرورآفرین خیبر، در این مسئولیت وظایف خود را به انجام رساند. با شهادت محمدابراهیم همت در عملیات خیبر، حاج عباس کریمی فرماندهی لشکر را به عهده گرفت، تا این‌که پس از جانفشانی‌های بسیار، در 23 اسفند 1363 در عملیات بزرگ بدر در منطقه‌ی شرق رود دجله، به مقام والای شهادت رسید.

*****

73 سال پیش در چنین روزی در سال 1322، دکتر محمد مصدق در مجلس شورای ملّی علیه تصویب اعتبارنامه‌ی سید ضیاءالدین طباطبایی موضع گرفت. دکتر مصدق نماینده‌ی اول تهران، مخالف شدید تصویب اعتبارنامه‌ی سید ضیاء‌الدین طباطبایی یزدی بود. سید ضیاء، یکی از عوامل کودتای سوم اسفند 1299 بود که پس از سال‌ها سکونت در فلسطین، به ایران بازگشته و از یزد به نمایندگی مجلس شورای ملی انتخاب شده بود. گفته می‌شد سید ضیاء در فلسطین در فروش زمین‌های اعراب و ساکنان آن جا به یهودیان نقش فعالی داشته است.

دکتر مصدق در مخالفت با عضویت سید ضیاء در مجلس در 23 اسفند 1322، به تشریح کودتای 1299 که سید ضیاء از مهره‌های اصلی آن بود، پرداخته و آن را یک کودتای انگلیسی خوانده بود. با این حال، اعتبارنامه‌ی سید ضیاء در آن روز در مجلس به تصویب رسید. سید ضیاء که در اراضی خود در سعادت‌آباد تهران زندگی می‌کرد، سال‌ها بعد در تابستان 1348 در 80 سالگی درگذشت.

*****

933 سال پیش در چنین روزی در سال 505 هجری، امام محمد غزالی طوسی ـ عالم دینی، متفکر و دانشمند پرآوازه‌ی مسلمان ـ چشم از جهان فرو بست. ابوحامد محمد غزالی در سال 450 هجری، در روستای طابران طوس به دنیا آمد. پس از تحصیلات مقدماتی، برای تکمیل اندوخته‌های خود و استفاده از محضر استادان دیگر، رهسپار جُرجان (گرگان) شد. در 23 سالگی از طوس به نیشابور عزیمت کرد و از محضر امام‌الحرمین جوینی کسب فیض نمود. امام محمد غزالی در 34 سالگی چنان اوج گرفت که بر کرسی تدریس «نظامیه‌ی بغداد»، 300 تن از فضلای وقت از دروس او استفاده می‌کردند و در اندک زمانی افزون بر آن مقام علمی، در امور سیاسی نیز نفوذ فوق‌العاده‌ای به دست آورد.

گاهشمار تاریخ، دوشنبه 23 اسفند 95


امام محمد غزالی پس از اگاهی از آرای فرقه‌های گوناگون دوران خود، به تمام علائق دنیوی پشت پا زد. وی در 488 هجری، به سبب انقلاب حالی که در درونش روی داد، تدریس را رها کرد و بغداد را به قصد زیارت مکّه‌ی معظمه ترک نمود. غزالی پس از بازگشت از حج، در بیت‌المقدس مسکن گزید و در همین ایام، کتاب ا«ِحیاء علوم‌الدّین» را نوشت. از کتاب‌های دیگر وی، «کیمیای سعادت»، «نصیحه‌الملوک»، و «تهاقه‌الفلاسفه» را می‌توان نام برد. تعداد تألیفات غزالی بیش از 60 عنوان است. امام محمد غزالی در 14 جمادی‌الثانی 505 هجری، در 55 سالگی در زادگاهش طوس درگذشت و در همان جا به خاک سپرده شد.

*****

67 سال پیش در چنین روزی در سال 1328: دولت ايران در اعلاميه‌اي رسمي کشور اسرائیل را به رسميت شناخت.

*****

44 سال پیش در چنین روزی در سال 1351: «قرارداد هيرمند»، براي پايان دادن به اختلافات ايران و افغانستان بر سر استفاده از آب رودخانه‌ی هيرمند، در كابل به امضا رسيد.

گاهشمار تاریخ، دوشنبه 23 اسفند 95
نمایی از رود هیرمند

*****

31 سال پیش در چنین روزی در سال 1364: خاوير پرز دِ كوئه‌يار ـ دبير كل سازمان ملل متحد ـ در گزارشي به شوراي امنيت اعلام كرد: «طبق تحقيقاتي كه از سوي كارشناسان اعزامي سازمان ملل به عمل آمده، عراق به دفعات زياد از سلاح‌هاي شيميایي عليه ايران استفاده كرده است».


پژوهش و تنظیم: آرش امجدی

اخبار مرتبط
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: