به روز شده در: ۱۱:۱۸
چهارشنبه ۲۷ تير ۱۳۹۷ Wednesday 18 July 2018

BEHTARYNHA.IR

کد خبر : ۳۰۵۷۵
تعداد بازدید: ۱۵۱۰۰
پ
تاریخ انتشار: ۱۱:۴۳ - ۲۸ اسفند ۱۳۹۵ - 2017 March 18
32 سال پیش در چنین روزی در سال 1363، استاد علی اکبر شهنازی ـ موسیقی‌دان و نوازنده‌ی نامدار تار ـ درگذشت. علی‌اکبر شهنازی در سال 1276 در تهران، در خیابان عین‌الدوله، در خاندان هنر به دنیا آمد.
بهترینها: امروز بیست و هشتم اسفندماه 1395 خورشیدی، برابر است با نوزدهم جمادی‌الثانی 1438 هجری قمری و هژدهم مارس 2017 میلادی.

*****

107 سال پیش در چنین روزی در سال 1288، ستارخان و باقرخان ـ از مجاهدان مشروطه ـ از تبریز به قصد حرکت به سوی تهران، به راه افتادند. هنگامی که سردار بهادر و یپرم خان ـ از مجاهدان مشروطه و صاحب‌منصبان ژاندارمری ـ برای خاموش کردن آتش ناامنی به آذربایجان رفتند، ستارخان از سردار بهادر خواست موجبات رفتن او به تهران را فراهم کند. سردار بهادر نیز به سردار اسعد وزیر جنگ که در تهران بود، نوشت. چندی بعد از طرف عضدالملک نایب‌السلطنه، سردار اسعد وزیر جنگ و مستشارالدوله رئیس مجلس، چند تلگراف به ستارخان رسید مبنی بر دعوت آن‌ها به تهران.

گاهشمار تاریخ شنبه 28 اسفند

ستارخان سردار ملی و باقرخان سالار ملی، هریک با 50 سوار مسلح، در 28 اسفند 1288، از تبریز به سوی تهران حرکت کردند. شیخ محمد خیابانی و اسماعیل نوبَری ـ دو نماینده‌ی تبریز در مجلس شورای ملی ـ از تهران تا زنجان به استقبالشان رفتند. دولت نیز برای ستارخان و باقرخان و هریک از مبارزان تبریزی مقرری تعیین کرد و محلی هم برای اقامتشان در تهران مشخص نمود.
گاهشمار تاریخ شنبه 28 اسفند

*****

93 سال پیش در چنین روزی در سال 1302، جمعیت زیادی از مردم تهران، در موافقت و مخالفت با جمهوری رضاخانی، در این شهر اجتماع کردند. پس از سفر احمد شاه قاجار به اروپا و به دست گرفتن قدرت توسط رضاخان، کم‌کم زمزمه‌های جمهوری توسط طرفداران او بلند شد و آنان با تبلیغات خود، مردم را به حمایت از جمهوری تشویق می‌کردند. در این حال، رضا خان برای تسهیل کار و رسیدن به مقام ریاست جمهوری درصدد برآمد از ولی‌عهد قاجار ـ محمدحسن میرزا ـ استعفا بگیرد. در این گیرودار در مجلس درگیری‌هایی روی داد. در اثر این تحرکات، روز 28 اسفند 1302، عده‌ای از مردم تهران به جانبداری از رضا خان برخاسته، خواستار جمهوری شدند.

این اجتماع در حالی بود که مردم طرفدار سید حسن مدرس، به دلیل اهانتی که روز قبل در مجلس به وی شده بود، در مسجد بازار تجمع کردند و علیه جمهوری دست به تظاهرات زدند. در مقابل فشارهای جمهوری‌خواهان، مدرس به تنهایی در برابر آن‌ها ایستاد و برای از رسمیت انداختن مجلس در طرح جمهوری، عده‌ای از نمایندگان اقلیت را به قم فرستاد تا مجلس در نبود آن‌ها به حد نصاب نرسد و توطئه‌ی جمهوری خنثی شود.

*****

62 سال پیش در چنین روزی در سال 1333، اساسنامه‌ی شورای ترویج موسیقی ملی، که در هیأت وزیران به تصویب رسید، ابلاغ گردید.
در این اساسنامه آمده بود: «به منظور بالابردن سطح موسیقی ایرانی، و نظارت در اجرای موسیقی رادیو، هیأتی به نام «شورای عالی موسیقی»، برای مدت 2 سال، مرکب از 7 تن از متخصصین فن با اختیار تام مستقلاً تشکیل می‌شود. شورای عالی موسیقی، نوازندگان و خوانندگانی را که شایسته بداند، برای شرکت در برنامه‌های موسیقی رادیو دعوت خواهد نمود. کسانی می‌توانند در برنامه‌های موسیقی رادیو شرکت نمایند که صلاحیت آن‌ها به تصویب شورا رسیده باشد».

*****

32 سال پیش در چنین روزی در سال 1363، استاد علی اکبر شهنازی ـ موسیقی‌دان و نوازنده‌ی نامدار تار ـ درگذشت.
علی‌اکبر شهنازی در سال 1276 در تهران، در خیابان عین‌الدوله، در خاندان هنر به دنیا آمد. آقا علی‌اکبر فراهانی، پدربزرگش، آقا حسینقلی پدرش و میرزا عبدالله فراهانی عمویش بودند. شهنازی تحصیلات خود را در مدرسه‌ی سن لویی شروع کرد. همزمان نوازندگی تار را از 8 سالگی نزد پدرش آغاز کرد و در مدت 6 سال ردیف موسیقی دستگاهی ایرانی را از او آموخت. مدتی نیز از محضر درویش خان ـ نوازنده‌ی نامدار تار ـ بهره برد. علی‌اکبر شهنازی اولین صفحه‌اش را با جناب دماوندی در 14 سالگی در بیات ترک و افشاری در تهران ضبط کرد. پس از درگذشت پدر، در سال 1294، در 18 سالگی جانشین او شد و آموزش شاگردانش را بر عهده گرفت. وی در سال‌های دهه‌ی 1300 معروف‌ترین نوازنده‌ی تار در تمام محافل هنری بود.

گاهشمار تاریخ شنبه 28 اسفند

استاد علی‌اکبر شهنازی در سال 1308 «هنرستان موسیقی شهنازی» را تأسیس کرد. با تأسیس رادیو، در برنامه‌های هفتگی موسیقی رادیو به همراه ادیب خوانساری و دیگر خوانندگان نوازندگی می‌کرد. در سال 1341 ردیف آقا حسینقلی و در 1356 ردیف دوره‌ی عالی را ضبط کرد. استاد علی‌اکبر شهنازی، به جز تار، با سازهای دیگری چون سه‌تار و پیانو نیز آشنایی کامل داشت. این نوازنده‌ی برجسته‌ی موسیقی، تصنیف‌ها و آهنگ‌هایی نیز ساخته است. استاد شهنازی با شاعرانی چون ملک‌الشعرا بهار، وحید دستگردی، امیر جاهد و حسین مسرور همکاری کرده و خوانندگانی نظیر اقبال‌ آذر، حسینعلی نکیسا، رضاقلی میرزا ظلّی، طاهرزاده و ادیب خوانساری، با نوازندگی تار او، خوانندگی کرده‌اند. استاد علی‌اکبر شهنازی در 28 اسفند 1363 در 87 سالگی در تهران درگذشت و در امامزاده عبدالله ری به خاک سپرده شد.

گاهشمار تاریخ شنبه 28 اسفند

*****

35 سال پیش در چنین روزی در سال 1360، دشمن بعثی در جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، پاتک سنگینی علیه نیروهای ایران صورت داد. قرار بود عملیات بزرگی با نام «فتح‌المبین» در 22 بهمن 1360 علیه دشمن آغاز شود، ولی دشمن که گمان برده بود عملیاتی در شرف وقوع است، تلاش کرد با اجرای عملیاتی، از قدرت حمله‌ی ایران بکاهد. از این رو در 28 اسفند 1360 با اجرای پاتک درصدد ضربه زدن به نیروهای ایران برآمد. از آن‌جا که دژهای دفاعی ایران به سبب عملیات قریب‌الوقوع «فتح‌المبین» حالت تهاجمی داشتند، نیروهای دشمن تنها توانستند تا چند کیلومتر پیشروی کنند. در این میان، تعدادی از معابر نفوذی و راه‌های هجومی نیروهای خودی هم برای دشمن کشف شد و خطری بزرگ عملیات آینده‌ی نیروهای ایران را تهدید کرد.
با این حمله، دشمن بعثی مدّعی شد دست ایران را خوانده و حمله‌ی بزرگ را کشف و خنثی کرده و ایران دیگر نخواهد توانست در آن منطقه اقدام به طرح‌ریزی عملیات کند. با تمام این اوضاع، عملیات «فتح‌المبین» که با عکس‌العمل دشمن به تأخیر افتاده بود، 4 روز بعد در دوم فروردین 1361 اجرا گردید و حماسه‌ای پرشور و به یادماندنی در تاریخ جنگ تحمیلی برجای گذاشت و شکست تلخی را برای دشمن بعثی رقم زد.


*****

5 سال پیش در چنین روزی در سال 1390، جلال ذوالفنون ـ موسیقی‌دان و نوازنده‌ی صاحب‌سبک سه‌تار ـ درگذشت. جلال ذوالفنون در سال 1316 در آباده به دنیا آمد. در کودکی به همراه خانواده‌اش به تهران آمد و فراگیری موسیقی را در ده سالگی در خانواده‌ی اهل موسیقی‌اش آغاز کرد. او برای ادامه‌ی تحصیل به هنرستان موسیقی ملی رفت و در آن جا با سازهای دیگری چون تار و ویولون آشنا شد. ویولون را نزد برادرش ـ محمود ذوالفنون ـ آموخت و در هنرستان از رهنمودهای موسی معروفی در زمینه‌ی تکنیک سه‌تار برخوردار شد.
گاهشمار تاریخ شنبه 28 اسفند

جلال ذوالفنون، همزمان با تأسیس رشته‌ی موسیقی در دانشکده‌ی هنرهای زیبا، به آن جا راه یافت. آشنایی با شخصیت‌های موسیقی ملی ایران، از جمله نورعلی خان برومند، شناخت تازه‌ای از موسیقی دستگاهی ایرانی و امکانات وسیع سه‌تار برای وی به همراه داشت.


ذوالفنون از سال 1346 فعالیت خود را روی سه‌تار متمرکز کرد. او از شیوه‌های سه‌تار نوازی استادانی چون ابوالحسن صبا، ارسلان درگاهی و نیز راهنمایی‌های احمد عبادی بهره گرفت. پس از پایان دانشکده، در همان جا و در «مرکز حفظ و اشاعه‌ی موسیقی» به تدریس سه‌تار پرداخت. در این دوره، از راهنمایی‌های یوسف فروتن و سعید هرمزی نیز بهره گرفت. معروف‌ترین آثار موسیقایی استاد ذوالفنون، «گل صدبرگ» و «آتشی در نیستان» است. استاد جلال ذوالفنون ذوالفنون ـ موسیقی‌دان و نوازنده‌ی صاحب‌سبک سه‌تار ـ در 28 اسفند 1390 در 74 سالگی در کرج درگذشت و در امامزاده طاهر این شهر به خاک سپرده شد.

گاهشمار تاریخ شنبه 28 اسفند

*****

108 سال پیش در چنین روزی در سال 1330 هجری، شیخ عبدالله مازندرانی ـ مرجع تقلید شیعه و از مبارزان مشروطه ـ رحلت کرد. آیت‌الله حاج شیخ عبدالله مازندرانی در طالش متولد شد. ایشان در محضر درس میرزا حسین خلیلی و در نجف اشرف در محضر شیخ مرتضی انصاری و سید حسین کوه‌کمره‌ای و میرزا حبیب‌الله رشتی کسب دانش نمود. این عالم دینی در نهضت مشروطه‌ی ایران نقش مؤثری داشت و از ارکان این نهضت به شمار می‌رفت. آیت‌الله عبدالله مازندرانی، مرجع تقلید بزرگ شیعه، در 19 جمادی‌الثانی 1330 در نجف اشرف وفات یافت.

گاهشمار تاریخ شنبه 28 اسفند
*****

104 سال پیش در چنین روزی در سال 1291: کلنل وستداهل سوئدی ـ رئیس نظمیه‌ی ایران ـ ضمن اعلام سازمان جدید انتظامی تهران، 8 کمیسر برای پایتخت در نظر گرفت. همزمان دستور استخدام 500 آژان برای تهران صادر گردید.

*****

89 سال پیش در چنین روزی در سال 1306:
«باشگاه وکلای عدلیه‌ی تهران» گشایش یافت.

*****

63 سال پیش در چنین روزی در سال 1332: نمایندگان تهران در دوره‌ی هژدهم مجلس شورای ملی انتخاب شدند.

*****

53 سال پیش در چنین روزی در سال 1342: «کارخانه‌ی خودروسازی ایران ناسیونال» افتتاح شد و بهره‌برداری از آن آغاز گردید. اولین محصول این کارخانه، اتوبوس بود.

پژوهش و تنظیم: آرش امجدی

اخبار مرتبط
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: