به روز شده در: ۱۱:۱۸
چهارشنبه ۰۲ اسفند ۱۳۹۶ Wednesday 21 February 2018

BEHTARYNHA.IR

کد خبر : ۳۰۵۷۶
تعداد بازدید: ۱۶۳۳۵
پ
تاریخ انتشار: ۱۲:۰۳ - ۲۹ اسفند ۱۳۹۵ - 2017 March 19
نوروز گردی
سفر زیبا و پر هیجان به دیار مردمانی با صلابت و قومی کهن. در این نوروز باستانی همراهی با قومی که پیشینه آنها همراه و هم زمان با تاریخ نوروز است تجربه ای منحصر به فرد میتواند باشد. پی با ما همراه باشید
بهترین ها: اواسط اسفندماه که از راه می رسد، تکاپوی مردم ایران دو برابر و زندگی کمی از حالت روزمره خارج می شود و رنگی متفاوت به خود می گیرد. هیجان مردم و رفت و آمدهای بیشمار و گاهی هم بی دلیل در ترافیک های سنگین شهرهای بزرگ، به ویژه تهران گاهی این روزها را سخت و طاقت فرسا می کند و آرزوی مکانی سبز و آرام ذهنمان را پر می کند. به ویژه حال و هوای روزهای قبل از سال نو و فرا رسیدن بهار که گویی طبیعت همه ما را به سمت خود فرا می خواند. اما آنچه برای ما شهرنشینان آرزو است، در واقع زندگی عادی و روزمره بسیاری از هموطنانمان است.

آن هایی که در نهایت آرامش و صبوری ذره ذره دَر می گشایند و بهار را به خانه هایشان دعوت می کنند و البته آئین و مراسم را تمام و کمال به جا می آورند و هرگز چیزی را از قلم نمی اندازند. مردمان روستایی، با اصالت بیشتری بر آداب پایبند می مانند و تمامی رفتار را به نسل های بعدشان منتقل می کنند.

یکی از زیباترین و دوست داشتنی ترین روستاهای ایران، پالنگان است؛ روستایی پلکانی در استان کردستان با مردمانی دلاور از تبار کردهای ایران.

کردستان را بیشتر بشناسیم:

دریاچه زریوار ، جایی شبیه به رویا

سفر به پالنگان، نوروز در کردستان بی نظیر

پیش از این که حال و هوای نوروزی پالنگان را ببنیم، بهتر است کمی این نقطه زیبا از سرزمینمان را بشناسیم:

معماری پلکانی روستا شما را به یاد ماسوله می اندازد اما این بار این ماسوله ی دیدنی در قلب کوه شکل گرفته است.

عبور رودخانه با جوش و خروش روستا را به دو نیم تقسیم می کند و تصویری دیدنی را به شما هدیه می دهد.

سفر به پالنگان، نوروز در کردستان بی نظیر 

روستای پالنگان تاریخ در قلب طبیعت

جاده که به پایان می رسد گویی سرزمینی دیگر در پیش چشممان ظاهر می شود. به هر گوشه ای که می نگریم جاذبه ای توجهمان را جلب می کند. گویی در میان دره ی تنگی ور زندگی به سبکی خاص در جریان است. خانه هایی که بر قامت کوه جای گرفته و با چیدن سنگ ها بر روی هم به صورت پلکانی ساخته شده اند. در این میان رودخانه ای با گذر از میان روستا آن را به دونیم تقسیم کرده است و صدای جوش و خروشش به گوش می رسد.

از کوه و رودخانه و دره که بگذریم بقایای بر جای مانده از خانه ها قدیمی تاریخ را فریاد می زنند و نشان از قدمت این روستا دارند. ردپای فرهنگ و تاریخ در روستای پالنگان باعث شده است تا مسئولین آن را با شماره ۳۱۲۲۱ در فهرست آثار ملی جای دهند.

سفر به پالنگان، نوروز در کردستان بی نظیر 

دیدنی های روستای پالنگان

روستای پلکانی پالنگان دیدنی های زیادی دارد تا به مسافرانش عرضه کند مثل:

تماشای طبیعت

طبیعت منحصر به فرد استان کردستان، در این منطقه نیز خودش را در همه جا گسترانیده است.

 باغ های زیبا در بخش غربی روستا که با تلاش نهادهای مربوطه ایجاد شده اند جلوه ی خاصی به روستا بخشیده اند و چشم اندازی سرسبز را به نمایش می گذارند.

۲۰ چشمه ی جوشان در دره تنگی ور و در فاصله ۷۰۰ تا ۸۰۰ متری جنوب شرقی پالنگان وجود دارند که آب زلال خود را از قلب زمین در رودخانه ی تنگی ور جاری می سازند. در میانه ی راه آبشارهای دیدنی به چشم می خورند که بر زیبایی منطقه می افزایند. این رودخانه بعد از پشت سر گذاشتن روستا در حدود ۳۰۰ متری غرب پالنگان به رودخانه پرآب سیروان می ریزد.

تماشای تاریخ

قلعه پالنگان که در بالای کوه و در کنار روستا قرار دارد تاریخ را برای بازدیدکنندگان به تصویر می کشد. درست است که پژوهش های زیادی در مورد این قلعه صورت نگرفته است اما آنچه صحیح به نظر می رسد حکایت از آبادانی قلعه تا قرن دهم هجری قمری دارد. همچنین اسناد تاریخی، تخریب قلعه به دستور شاه صفی در سال ۱۰۴۶ را تایید می کنند اما در مورد بنیانگذار و سازنده ی آن اتفاق نظری وجود ندارد. این قلعه در ۸۰۰ متری جنوب شرقی پالنگان قرار دارد و آثار اتاق ها، آتشکده و پل های قدیمی هنوز هم در آن دیده می شوند.

بقایای مساجد، منازل قدیمی و گورستان تاریخی نیز حرف هایی برای گفتن دارند و علاقه مندان را به سوی خود جلب می کنند.

تماشای فرهنگ

به هنگام تابستان و بهار که هوا رو به اعتدال و گرمی می گذارد عشایر کُرد قدم به این منطقه می گذارند و با اجرای مراسم سنتی خود همچون موسیقی گریان، چپله و سیاچمانه حال و هوای خاصی را در پالنگان ایجاد می کنند.

روشن کردن و چرخاندن مشعل ها و همچنین روشن کردن آتش بر بلندی های روستا از مراسمی است که در اسفندماه و برای استقبال از نوروز برگزار می شود و با ساز و آواز، رقص و پایکوبی همراه است. همچنین مراسم های خاصی در طول سال همچون مراسم مذهبی، شب یلدا و … گردشگران را به سوی این روستا می کشاند.

پاییز و زمستان که ایام غیر کاری ساکنان روستا محسوب می شود سر و صدای بازی های محلی مانند اسب سواری، گرزبازی، غل غلان، بارباران، کوشه کوشه و چاک چاک در کوچه های روستا طنین انداز می شود و شادی و نشاط را به ارمغان می آورد.

یکی از دیدنی ترین رسومات روستا رقصی است که به آن هل پرکی می گویند که هر حرکت آن نمادی از رزم در گذشته را به نمایش می گذرد. حتما نباید بساط عروسی به پا باشد تا این رقص در روستا انجام شود. در هر زمانی که به روستا بروید ممکن است شاهد این رقص باشید.

سفر به پالنگان، نوروز در کردستان بی نظیر 

سفر به پالنگان، نوروز در کردستان بی نظیر 

معماری پلکانی

پالنگان در میان کوه و به صورت پلکانی شکل گرفته است. در معماری این روستا پشت بام منزل پایین به عنوان حیاط منزل بالایی مورد استفاده قرار می گیرد و همبستگی و وابستگی میان ساکنان در اوج خود به چشم می خورد. مصالح به کار رفته در ساخت خانه ها، بومی و اغلب سنگ ها هستند که به روش خشکه چینی بر روی هم قرار گرفته اند. روش خشکه چینی به روی هم یا کنار هم چیدن سنگ یا عناصر ساختمانی اطلاق می شود که به شکل منظم بدون استفاده از ملات صورت می گیرد.

این خانه های سنگ چین نشان از دانش کهن خانه سازی پیشینیان دارد که نوع معماری را با فرهنگ مردم و شرایط جغرافیایی ترکیب نموده و انسان را با طبیعت هماهنگ کرده است. برای ساخت خانه ها بدنه ی کوه را تراشیده اند تا فضایی را ایجاد کنند و بعد در آن فضاها خانه های سنگی را بنا نموده اند.

سفر به پالنگان، نوروز در کردستان بی نظیر 

مردمان روستا

این روستا براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵،  ۸۲۱ نفر (۱۹۴خانوار) جمعیت دارد. لباس کردی محلی بر تن همه ی ساکنان جلوه می کند.  مردمان روستا از پیروان دین اسلام و مذهب سنی می باشند و به لهجه اورامی تکلم می کنند. گندم، جو، میوه هایی از جمله انار، توت فرنگی، هلو، زردآلو و انجیر و محصولات لبنی از جمله تولیدت مردمان سخت کوش این روستا می باشد که به کشاورزی و دامپروری اشتغال دارند.

پرورش ماهی و زنبورداری نیز از دیگر مشاغل مردمان روستا است که روزیشان را تامین می کنند. زنان روستا به تولید صنایع دستی رنگارنگ مشغول هستند و به امرار معاش خانواده کمک می کنند.

سفر به پالنگان، نوروز در کردستان بی نظیر 

سفر به پالنگان، نوروز در کردستان بی نظیر 

بوی خوش ماهی کبابی

اگر ماندنتان در روستا به درازا کشید و نتوانستید چشم از زیبایی هایش بردارید، نگران احساس گرسنگی که به سراغتان آمده است نباشید. شاید غذاهای رنگارنگ یک رستوران لوکس در انتظارتان نباشد اما ماهی کبابی پلنگان به حدی معروف است که بسیاری را به سوی خود می کشاند.

برای سفارش ماهی کباب عجله کنید چرا که آماده سازی و طبخ آن یک ساعتی طول می کشد. برای طبخ این غذای خوشمزه پس از تمیز کردن ماهی آن را در توری و در میان آتش قرار می دهند. همه چیز به همین جا ختم نمی شود در طول کباب شدن ماهی چندین بار به آن آبلیمو می زنند و در آخر آن را برای شما سرو می کنند.

 سفر به پالنگان، نوروز در کردستان بی نظیر

پالنگان در فراز و نشیب تاریخ

پالنگان از آن روستاهایی است که از پیش از اسلام تا کنون تاریخ پرفراز و نشیبی را طی کرده و به اینجا رسیده است. بر اساس مطالعات تاریخی این ناحیه به عنوان یکی از مراکز مهم منطقه ی کردستان در دوره ی سلجوقی و بعد از آن به شمار می رود. با توجه به وجود قلعه و سایر بقایای تاریخی از جمله مساجد، منازل قدیمی و باغ‌های زیبا، می توان بنیان این روستا را متعلق به دوره سامانی دانست.

از نشانه های دیگر تاریخی، گورستان قدیمی با چند سنگ قبر با خط کوفی مربوط به سده ی ششم و هفتم می باشد که در خور توجه است. دیواره ای که در کنار رودخانه دیده می شود قدمتی ۱۰۰۰ ساله را نشان می دهد و حتی وجود حجاری و سنگ نوشته‌ای مبهم که تا به حال موفق به ترجمه ی آن نشده اند ما را به سال های دورتری در تاریخ هدایت می کند.

علائم و نشانه ها حکایت از ویرانی روستا در طول تاریخ و احیای مجدد آن دارند. می گویند پالنگان تا قبل از زمان هلوخان اردلان یعنی در فاصله ی سال های ۹۶۹ تا ۹۹۵ هجری شمسی مرکز حکومت اردلان بوده است. بسیاری از کارشناسان معتقدند که پالنگان به عنوان محل تولد و شکل گیری حکومت اردلان محسوب می شود. این روستا از زمان پیدایش این حکومت در سال ۵۴۷ شمسی تا زمان انتقال مرکز حکومت به قلعه حسن آباد سنندج در سال۹۸۰ شمسی بالغ بر ۴۰۰ سال مقر حکومت اردلان بوده که حالتی کدخدامنشی داشته است.

در کنار حدس و گمان های کارشناسان کهن ترین و معتبرترین نشانه های تاریخی را می توان در شرف نامه، اثر امیر شرف خان بدلیسی متعلق به سال ۱۰۰۵ جستجو کرد. در این سند تاریخی، پلنگان، جزء حکومت حکام کلهر ( متعلق به ایل کردی کلهر ) محسوب می شده است.

نام یکی از این حکام غیب ا.. بیگ می باشد که در زمان شاه اسماعیل بر نواحی دیودز، نودز، دزمان، کواه کور، سور، کلانه، منشور، مراورید یمین حکومت می کرد. بعد از وی، پسرش محمد بن غیب اله بیگ مقام پدر را بر عهده می گیرد. در این شرف نامه از او به عنوان یک مرد فاضل و عادل یاده شده است که در پلنگان مدرسه و مسجد جامع ساخته است. مسجد قدیمی را به عبدا.. بن عمر منتسب می کنند و به نام مسجد عبدالهی آن را می شناسند اما این انتساب صحیح به نظر نمی رسد چرا که آن زمان اسلام به کردستان راه نیافته بود و احتمالا تنها نام سازنده با نام مذکور شباهت دارد.

آوازه ی این حاکم عادل به حدی بود که شاه طهماسب دختر او را به عنوان عروس خود بر می گزیند.

پس از مرگ محمد بن غیب اله بیگ، فرزندش امیر اسکندر عهده دار وظایف پدر شد و پس از ۱۰ سا حکومت از دنیا رفت. سولار حسین تکلو پلنگان را تسخیر می کند اما در زمان فوت شاه اسماعیل دوم پلنگان به دست تیمور خان اردلان فرزند سلطان علی سرخاب می افتد و حکومت از حکام کلهر به طایفه اردلان منتقل می گردد. پس از مرگ تیمور خان برادرش هلو خان اداره پلنگان را بر عهده می گیرد و بر اساس شرف نامه از ۹۷۷ هجری قمری تا ۱۰۰۵ حکومتش ادامه می یابد.

هلو خان در زمان شاه عباس پلنگان را به حکومت مرکزی تسلیم می کند و در سال ۱۰۴۶ هجری قمری قلعه پلنگان به دلیل صعب العبور بودن به دستور شاه صفی تخریب می شود.

پلنگانی که امروزه پا برجاست در یک تا دو کیلومتری پلنگان قدیم قرار گرفته است و حدودا ۵۰۰ سال قدمت دارد و در سال ۱۰۴۶ حدود ۱۰۰ سال پس از ویرانی توسط مردمی غیر پلنگانی ساخته شده است. سازندگان پلنگانِ جدید مردمانی مذهبی و روحانی بوده اند که اهالی هنوز هم چشمه ها و محله هایی را به نامشان همچون باغ شیخ عمر، بیلو شیخ علائه دین می شناسند. در ساخت مسجد، آجرهای پلنگان قدیم و آثار هلوخان از جمله پایه های بنای قلعه را به کار گرفته اند.

سفر به پالنگان، نوروز در کردستان بی نظیر 

اقامت

مسافرخانه ها و هتل ها به پالنگان راه پیدا نکرده اند اما نگران اقامت نباشید. می توانید در شهر های نزدیک روستا اقامت کنید اما توجه داشته باشید که اولین مهمانسرا ۱۱۰ کیلومتر با پالنگان فاصله دارد. همچنین می توانید در طبیعت کمپی برپا کنید و از ماندن در آن لذت ببرید.

در همین مورد مطالبی که ما برای شما تدارک دیده ایم را میتوانید مطالعه کنید:

سفر به سبک"کمپینگ"؛ مفرح و پر چالش

سفر به پالنگان، نوروز در کردستان بی نظیر

سفر به پالنگان، نوروز در کردستان بی نظیر 

نوروز و پالنگان

روستای پالنگان  ماسوله ای بر قامت کوه های کردستان

هدف از سفر مجدد ما به این روستای زیبا، فرا رسیدن روزهای پیش از سال نو و برپایی مراسمی دیرینه و با اصالت است که به مناسبت نوروز برگزار می گردد و رنگ و بویی متفاوت به پالنگان می دهد. روزهایی پر شور و هیجان که از کودک تا کهنسال لباس های سنتی و رنگین به تن می کنند و با رقص و پایکوبی سر رسیدن بهار و تولد زمین را جشن می گیرند. از آداب پابرجای این مراسم برافراشتن آتش و چرخاندن مشعل است. در روز برگزاری جشن، زنان و مردان جوان پالنگانی در حالی که خود را آراسته اند و لباس هایی نو و سنتی به تن دارند مشعل هایی شعله ور به دست می گیرند و در صفوف منظم راه کوه های پشت روستا را در پیش می گیرند و بالا می روند، مشعل می چرخانند و به استقبال سال جدید می روند و خدا را برای رونقی دوباره به زمین و البته کسب و کارشان شکر می گویند. صدای دل انگیز موسیقی اصیل کردی هم در تمام مدت در روستا طنین انداز است. مردم در تمام مدت جشن که یک روز به طول می انجامد یا در حال جشن و پایکوبی هستند و در حال برگزاری بخشی از مراسم، یا در پشت بام خانه ها که البته حیاط خانه ی دیگر محسوب می شود به نظاره نشسته اند. این جشن هر ساله در اوایل اسفند ماه برگزار می شود و البته ممکن است بنا به دلایل مختلف از جمله فوت یکی از اهالی روستا تاریخ آن تغییر کند و در زمانی نزدیک تر به فروردین برپا شود.

در ادامه شما را همراه می کنیم با تصاویری از جشن استقبال از نوروز ۹۶ در این بهشت نام آشنای ایرانی که به تازگی به دلیل ثبت ملی آن مورد استقبال بیشتر گردگشران داخلی و خارجی قرار گرفته است و مردم زیادی در مراسم با شکوه نوروزانه این روستا شرکت می کنند.

 

جوانان با مشعل های افروخته در دامنه کوه ها پیش می روند

 سفر به پالنگان، نوروز در کردستان بی نظیر

آتش می افروزند به امید روشنی و به پاس پاکی

سفر به پالنگان، نوروز در کردستان بی نظیر 

دختران و پسران کرد با لباس های رنگین و آتش های افروخته

سفر به پالنگان، نوروز در کردستان بی نظیر 

زمین در زیر قدم های شیر زنان و غیور مردان پالنگانی

سفر به پالنگان، نوروز در کردستان بی نظیر 

به پیش می روند، استوار و راسخ و دل به آتش سپرده

سفر به پالنگان، نوروز در کردستان بی نظیر 

رقص و پایکوبی یکپارچه، رسم دیرین کردها

سفر به پالنگان، نوروز در کردستان بی نظیر 

همه با لباس های محلی زیبا و رنگی به استقبال سال نو می روند

سفر به پالنگان، نوروز در کردستان بی نظیر 

رقص زیبای دخترکان کرد در دامن طبیعت بکر پالنگان

سفر به پالنگان، نوروز در کردستان بی نظیر 

صفوفی از زنان و مردان آتش به دست با ظاهری آراسته

سفر به پالنگان، نوروز در کردستان بی نظیر 

و اینگونه به پیشواز بهار میروند

سفر به پالنگان، نوروز در کردستان بی نظیر 

سفر به پالنگان، نوروز در کردستان بی نظیر 

سفر به پالنگان، نوروز در کردستان بی نظیر

سفر به پالنگان، نوروز در کردستان بی نظیر

سفر به پالنگان، نوروز در کردستان بی نظیر

سفر به پالنگان، نوروز در کردستان بی نظیر

سفر به پالنگان، نوروز در کردستان بی نظیر

گردآوری و تنظیم: بهترینها
مهرداد راد
اخبار مرتبط
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: