به روز شده در: ۱۱:۱۸
چهارشنبه ۰۲ اسفند ۱۳۹۶ Wednesday 21 February 2018

BEHTARYNHA.IR

کد خبر : ۳۰۵۷۷
تعداد بازدید: ۱۴۷۵۷
پ
تاریخ انتشار: ۱۲:۱۸ - ۲۹ اسفند ۱۳۹۵ - 2017 March 19
66 سال پیش در چنین روزی در سال 1329، صنعت نفت ایران ملی شد. از سال‌های اولیه‌ی حفر چاه نفت در ایران، چشم طمع بیگانگان به دنبال استثمار منابع زیرزمینی کشور بود و آنان در هر فرصتی برای گرفتن امتیازهای گوناگون نفتی قیام می‌کردند.
بهترینها: امروز یکشنبه بیست و نهم اسفندماه 1395 خورشیدی، برابر است با بیستم جمادی‌الثانی 1438 هجری قمری و نوزدهم مارس 2017 میلادی.

*****

1446 سال پیش در چنین روزی (هشت سال پیش از هجرت)، حضرت فاطمه‌ی زهرا (س) ولادت یافتند. حضرت فاطمه (س) دختر نبی مکرّم اسلام، در بیستم جمادی‌الثانی سال پنجم بعثت، هشت سال پیش از هجرت، در مکه‌ی مکرمه به دنیا آمدند. ا«ُمّ ابیها»، «اُمُ الحَسَنین» و «اُمّ الائمّه»، از کنیه‌های آن بانو، و «صدیقه‌ی کبری»، «بتول»، «مطهره»، «راضیه»، «مرضیه»، «طاهره»، و «محدّثه»، از القاب آن حضرت است. خداوند در قرآن کریم حضرت فاطمه‌ی زهرا (س) را در «آیه‌ی تطهیر»، به پاکی وصف می‌کند. شأن نزول سوره‌ی مبارک «کوثر» نیز در پیوند با تولد خجسته‌ی حضرت فاطمه (س) است.

گاهشمار تاریخ، یکشنبه 29 اسفند 95

صدیقه‌ی طاهره علیها سلام در مقام تقوا و عصمت و طهارت به جایی رسید که رسول خدا درود خدا بر او باد، غضب و خوشنودی آن بانوی بزرگوار را غضب و خوشنودی خداوند می‌داند.

یکی از یادگارهای حضرت زهرا (س)، تسبیح آن بانوی گرامی در تعقیب نمازهاست که در رِوایات امامان علیهُمُ‌السلام به نام «تسبیح حضرت زهرا» آمده است. امروز، سالگرد ولادت خجسته‌ی دختر پیامبر اسلام، حضرت فاطمه‌ی زهرا (س)، در جمهوری اسلامی ایران «روز زن» نام گرفته است و این هفته، هفته‌ی بزرگداشت مقام مادر است.

******

118 سال پیش در چنین روزی در سال 1320 هجری، رهبر کبیر انقلاب اسلامی، حضرت امام خمینی (ره)، دیده به جهان گشودند. حضرت آیت‌الله‌العظمی سید روح الله موسوی خمینی، در بیستم جمادی‌الثانی 1320، مصادف با میلاد باسعادت حضرت فاطمه‌ی زهرا (س)، در شهر خمین متولد گردید. پدر ایشان، سید مصطفی موسوی و مادرشان هاجر احمدی بود.

امام خمینی در کودکی پدر را از دست داد. سید مصطفی از روحانیان آزاده‌ای بود که دارای نفوذ کلام بود و در برابر خوانین منطقه ایستادگی می‌کرد. ایشان از سوی جعفر قلی خان و رضاقلی سلطان خمینی مورد سوء قصد قرار گرفت و به شهادت رسید. مدتی پس از مرگ پدر، حضرت امام فراگیری دروس ابتدایی را در زادگاه خود آغاز کرد. سپس در محضر آیت‌الله شیخ عبدالکریم حائری در اراک حاضر شد و سال‌ها از آن عالم وارسته بهره برد.

گاهشمار تاریخ، یکشنبه 29 اسفند 95

پس از تأسیس حوزه‌ی علمیه‌ی قم، به همراه استاد راهی این شهر گردید. ایشان با ارتحال آیت‌الله‌العظمی بروجردی، فعالیت‌های سیاسی خود را آغاز نمودند و پس از چندی، به عنوان دشمن سرسخت حکومت پهلوی، در برابر محمدرضا پهلوی ایستادگی کردند. حکومت نیز ایشان را به ترکیه تبعید نمود. سرانجام، امام خمینی (ره)، پس از 15 سال دوری از وطن، در دوازدهم بهمن 1357، در آستانه‌ی پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، به تهران تشریف‌فرما شدند و رهبری انقلاب اسلامی را بر عهده گرفتند.

******

82 سال پیش در چنین روزی در سال 1313، سید اشرف‌الدین حسینی ـ شاعر و مدیر روزنامه‌ی نسیم شمال ـ درگذشت. سید اشرف‌الدین حسینی گیلانی در حدود سال 1249 در قزوین به دنیا آمد. او در کودکی یتیم شد. در جوانی به عتبات عالیات رفت. پس از 5 سال راهی تبریز شد و علوم متداول را در آن جا آموخت. سپس به رشت رفت و در آن جا ساکن گردید.

گاهشمار تاریخ، یکشنبه 29 اسفند 95

سید اشرف‌الدین پس از مدتی به سبب داشتن روحیه‌ی آزادی‌خواهی و نیز استعداد و قریحه‌ی شاعری، تصمیم به انتشار روزنامه‌ای به نام «نسیم شمال» گرفت. او این روزنامه را از شهریورماه 1286 (9 ماه پیش از به توپ بسته‌شدن مجلس) منتشر کرد. سید اشرف‌الدین گیلانی، پس از مدتی به معروف‌ترین و محبوب‌ترین شاعر و سراینده‌ی اشعار طنزآمیز و انتقادی دوران مشروطه تبدیل شد و روزنامه‌اش به شهرت فراوانی رسید.

این روزنامه به اندازه‌ای در میان توده‌ی مردم محبوبیت یافته بود که مدیر آن را «نسیم شمال» می‌خواندند. «روزنامه‌ی نسیم شمال» نزدیک به 20 سال منتشر شد. حتی پس از مرگ سید اشرف‌الدین مدتی انتشار یافت. در سال 1306 شایع شد نسیم شمال به بیماری جنون دچار شده است. به این بهانه او را به تیمارستان بردند. سید اشرف‌الدین گیلانی ـ مدیر روزنامه‌ی نسیم شمال و شاعر آزادی‌خواه ـ پس از آن، چند سالی در بیماری و تنگدستی زنده بود، تا این‌که در 29 اسفند 1313 در 64 سالگی درگذشت. نسیم شمال را در ابن بابویه شهر ری به خاک سپردند.

گاهشمار تاریخ، یکشنبه 29 اسفند 95

*****

66 سال پیش در چنین روزی در سال 1329، صنعت نفت ایران ملی شد. از سال‌های اولیه‌ی حفر چاه نفت در ایران، چشم طمع بیگانگان به دنبال استثمار منابع زیرزمینی کشور بود و آنان در هر فرصتی برای گرفتن امتیازهای گوناگون نفتی قیام می‌کردند. پس از لغو امتیاز نفت دارسی میان ایران و انگلستان، قرارداد اِلحاقی گَس ـ گُلشاییان، به منظور کشف و استخراج نفت، توسط شرکت‌های نفتی انگلیسی بسته شد. این قرارداد را برای تصویب به مجلس بردند که با مخالفت عده‌ای از نمایندگان مجلس و روحانیان به ویژه آیت‌الله کاشانی و مردم رو به رو شد.

گاهشمار تاریخ، یکشنبه 29 اسفند 95

در این اوضاع و احوال، مردم به رهبری دکتر مصدق و آیت‌الله کاشانی، به این قرارداد اعتراض کرده، خواهان ملی شدن صنعت نفت ایران شدند. سرانجام با به وجود آمدن چنین وضعیتی، ابتدا در 24 اسفند 1329، مجلس شورای ملی طرح ملی شدن صنعت نفت را تصویب کرد و چند روز بعد، مجلس سنا در 29 اسفند همان سال، آن را تأیید نمود. در همان روز 29 اسفند 1329، محمدرضا پهلوی «قانون ملی شدن صنعت نفت» را امضا کرد. به موجب این قانون، مقرر شد کلیه‌ی عملیات اکتشاف، استخراج و بهره‌برداری نفت در دست دولت ایران قرار گیرد.

گاهشمار تاریخ، یکشنبه 29 اسفند 95

*****

50 سال پیش در چنین روزی در سال 1345، «سازمان تلویزیون ملی ایران» رسماً افتتاح شد. پس از آن‌که نخستین فرستنده‌ی تلویزیون ایران، در 11 مهر 1337، پخش برنامه‌های خود را آغاز کرد، این روز با عنوان آغاز کار تلویزیون شناخته شد. تلویزیون ایران در ابتدا توسط بخش خصوصی اداره می‌شد که در هر روز 4 ساعت برنامه پخش می‌کرد.

«تلویزیون ملی ایران»، با بهره‌برداری از فرستنده‌های دیگر در سطح کشور و تغییر ساختار آن، در آبان 1345 به صورت تلویزیون دولتی، به طور آزمایشی کار خود را آغاز کرد، تا این‌که افتتاح رسمی «تلویزیون ملی ایران»، در 29 اسفند 1345 صورت گرفت.

در سال 1350 و به دنبال ادغام رادیو و تلویزیون، سازمان واحدی به نام «سازمان رادیو تلویزیون ملی ایران» راه‌اندازی شد. با پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، این سازمان با نام «صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران» کار خود را ادامه داد.

*****

13 سال پیش در چنین روزی در سال 1382، مهدی فتحی ـ بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون ایران ـ درگذشت. مهدی فتحی در سال 1318 در تهران متولد شد. در 1337 با ورود به «هنرکده‌ی آزاد هنرپیشگی آناهیتا»، به طور رسمی و حرفه‌ای کار تئاتری خود را آغاز کرد. او در تئاتر آناهیتا، در نمایش‌های «اتللو»، «هیاهوی بسیار برای هیچ»، «طبقه‌ی ششم»، «صاحب مهمانخانه»، «تانیا و سلمانی شهر سویل»، به روی صحنه رفت. او در بیش از 20 تئاتر تلویزیونی در آن سال‌ها حضور داشت.

گاهشمار تاریخ، یکشنبه 29 اسفند 95

مهدی فتحی بازی در فیلم «زن خون‌آشام» به کارگردانی مصطفی اسکویی را نیز تجربه کرد. تدریس به عنوان استاد فن بیان در «هنرکده‌ی آناهیتا» و «دانشکده‌ی هنرهای دراماتیک» در کارنامه‌ی او وجود دارد و می‌توان او را یکی از استادان شاخص فن بیان تاریخ تئاتر ایران برشمرد. استاد مهدی فتحی از سال 1366 در 48 سالگی بازی در جلوی دوربین را به طور جدی با فیلم سینمایی «تحفه‌ها» شروع کرد و بعد از آن، در «کشتی آنجلیکا» به کارگردانی محمد بزرگ‌نیا خوش درخشید.

بازی در مجموعه‌های تلویزیونی که مهم‌ترین آن‌ها مجموعه‌ی تلویزیونی «امام علی علیه‌السلام» به کارگردانی داوود میرباقری بود، نام مهدی فتحی را به عنوان یکی از استادان بازیگری در ایران تثبیت کرد. بازی او در نقش «عمروعاص» یکی از ماندگارترین هنرنمایی‌های دوران کار هنری اوست.

بازی در نمایش «دندون طلا» به کارگردانی داوود میرباقری و در نقش ژان والژان در نمایش «بینوایان» به کارگردانی بهروز غریب پور، از دیگر فعالیت‌های نمایشی وی در سال‌های واپسین زندگی‌اش بود. استاد مهدی فتحی ـ بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون ایران ـ در 29 اسفند 1382، پس از گذراندن یک دوره‌ی طولانی و سخت بیماری، در 64 سالگی در تهران درگذشت.

*****

110 سال پیش در چنین روزی در سال 1285: مشیرالدوله از ریاست وزرا کناره گرفت و در انتظار رسیدن اتابک سلطان، علی خان وزیر افخم سرپرست دولت شد و کابینه‌ی خود را به مجلس معرفی کرد.

*****

84 سال پیش در چنین روزی در سال 1311: اسماعیل قشقایی معروف به سردار عشایر صولت‌الدوله که در زندان قصر قجر در بند بود، به طور ناگهانی درگذشت. گفته‌اند پزشک احمدی با تزریق آمپول هوا جان او را گرفت.

*****

71 سال پیش در چنین روزی در سال 1324: مهدی مشایخی کفیل شهرداری تهران شد.

*****

71 سال پیش در چنین روزی در سال 1324: سادچیکف ـ سفیر شوروی در ایران ـ با اختیارات کامل برای حل اختلاف دو طرف، به تهران آمد.

*****

60 سال پیش در چنین روزی در سال 1335: جهان‌پهلوان غلامرضا تختی، بازوبند پهلوانی کشور را به بازو بست.

*****

59 سال پیش در چنین روزی در سال 1336: خط لوله‌ی نفت سراسری در شهر ری افتتاح شد.

*****

58 سال پیش در چنین روزی در سال 1337: خط لوله‌ی نفت آبادان ـ تهران گشایش یافت.

پژوهش و تنظیم: آرش امجدی


اخبار مرتبط
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: