به روز شده در: ۱۱:۱۸
شنبه ۰۵ اسفند ۱۳۹۶ Saturday 24 February 2018

BEHTARYNHA.IR

کد خبر : ۳۰۵۸۱
تعداد بازدید: ۲۲۷۱۹
پ
تاریخ انتشار: ۱۱:۰۸ - ۰۱ فروردين ۱۳۹۶ - 2017 March 21
امروز، نوروز، برابر است با نخستین روز سال خورشیدی 1396. جشن نوروز، جشن آغاز سال و یکی از کهن‌ترین جشن‌های تاریخ جهان است. خاستگاه نوروز در ایران بوده است و مردم مناطق گوناگون در سرزمین‌های ایرانی، نوروز را جشن می‌گیرند. همچنین همه‌ی ایرانیان و مردمانی که از اقوام ایرانی‌تبارند. جشن نوروز، از لحظه‌ی اعتدال بهاری آغاز می‌شود. در دانش ستاره‌شناسی اعتدال بهاری یا اعتدال ربیعی در نیم‌کره‌ی شمالی زمین، به لحظه‌ای گفته می‌شود که خورشید از صفحه‌ی استوای زمین می‌گذرد و به سوی شمال آسمان می‌رود.
بهترین ها:امروز یکم فروردین ماه 1396 خورشیدی، برابر است با بیست و دوم جمادی‌الثانی 1438 هجری قمری و بیست و یکم مارس 2017 میلادی

 *****
امروز، نوروز، برابر است با نخستین روز سال خورشیدی 1396. جشن نوروز، جشن آغاز سال و یکی از کهن‌ترین جشن‌های تاریخ جهان است. خاستگاه نوروز در ایران بوده است و مردم مناطق گوناگون در سرزمین‌های ایرانی، نوروز را جشن می‌گیرند. همچنین همه‌ی ایرانیان و مردمانی که از اقوام ایرانی‌تبارند. جشن نوروز، از لحظه‌ی اعتدال بهاری آغاز می‌شود. در دانش ستاره‌شناسی اعتدال بهاری یا اعتدال ربیعی در نیم‌کره‌ی شمالی زمین، به لحظه‌ای گفته می‌شود که خورشید از صفحه‌ی استوای زمین می‌گذرد و به سوی شمال آسمان می‌رود. این لحظه، لحظه‌ی اول برج حَمَل نامیده می‌شود و در گاه‌شمار هجری خورشیدی، نخستین لحظه از سال نو با نخستین لحظه از نخستین روز ماه فروردین برابر است. لحظه‌ی تحویل سال 1395 به 1396 خورشیدی، ساعت 13 و 58 دقیقه و 40 ثانیه‌ی امروز به ساعت رسمی ایران است. نوروز در تقویم میلادی، با بیستم، بیست و یکم یا بیست و دوم ماه مارس میلادی مطابقت دارد.

گاهشمار تاریخ، سه شنبه 1 فروردین 96

مجمع عمومی سازمان ملل متحد، روز بیست و یکم ماه مارس را به عنوان «روز جهانی عید نوروز» به رسمیت شناخته و آن را در تقویم خود جای داده است. در متن به تصویب‌رسیده در مجمع عمومی سازمان ملل متحد آمده است: «نوروز، جشنی با ریشه‌ی ایرانی ا‌ست که قدمتی بیش از 3 هزار سال دارد و امروزه بیش از 300 میلیون نفر آن را جشن می‌گیرند».

*****

 90 سال پیش در چنین روزی در سال 1306، ژاله علو ـ بازیگر و صداپیشه ـ به دنیا آمد. ژاله علو در یکم فروردین 1306در تهران متولد شد. او فارغ‌التحصیل دانشسرای مقدماتی و هنرستان هنرپیشگی تهران است و از سال 1327 فعالیت هنری خود را با تئاتر آغاز کرد. وی در رادیو و مجموعه‌های تلویزیونی هم به ایفای نقش پرداخته است. در هنر دوبله نیز توانمند است. ژاله علو از برگزیدگان هشتمین چهره‌های ماندگار در سال 1389 است. ژاله عُلُو ـ بازیگر و صداپیشه‌ی پیشکسوت ـ امروز 90 ساله شد.

گاهشمار تاریخ، سه شنبه 1 فروردین 96

 *****

 74 سال پیش در چنین روزی در سال 1322، کتایون مزداپور ـ زبان‌شناس و پژوهشگر زبان‌های باستانی ـ به دنیا آمد.
کتایون مزداپور در یکم فروردین 1322 در خانواده‌ای زردشتی متولد شد. تحصیلات ابتدایی را در مدرسه‌های «گیو» و «انوشیروان دادگر» گذراند و گواهی‌نامه‌ی دیپلم را در رشته‌ی ادبیات از «دبیرستان همایون» تهران گرفت. کتایون مزداپور دوره‌ی کارشناسی خود را در سال ۱۳۳۹ در رشته‌ی علوم اجتماعی آغاز کرد و در سال ۱۳۴۴ به پایان رساند، وی همچنین دوره‌ی کارشناسی ارشد را در رشته‌ی زبان‌شناسی همگانی و زبان‌های باستانی، در سال ۱۳۴۹ آغاز کرد و در سال ۱۳۵۹ در مقطع دکتری در رشته‌ی زبان‌شناسی همگانی و زبان‌های باستانی فارغ التحصیل شد.


گاهشمار تاریخ، سه شنبه 1 فروردین 96

وی کتاب‌ها و مقالاتی در حوزه‌ی تخصص و مطالعات خود یعنی زبان‌شناسی و زبان‌های باستانی، تألیف کرده است؛ از آن میان: نزرتشتیان»، «واژه‌نامه‌ی گویش بهدینان شهر یزد»و «داغ گل سرخ و چهارده گفتار دیگر درباره‌ی اسطوره». دکتر کتایون مزداپور، زبان‌شناس و پژوهشگر زبان‌های باستانی، امروز 74 ساله شد.

*****

 
85 سال پیش در چنین روزی در سال 1311، واحد پول ایران از قِران به «ریال» تبدیل شد و نخستین اسکناس توسط بانک ملی ایران به چاپ رسید. در ایران، تا سال 1268 ـ که بانک شاهنشاهی توسط انگلستان تأسیس شد ـ پول رایج کشور سکه‌ی نقره و طلا بود. در آن سال به موجب یکی از بندهای امتیازنامهی بانک شاهنشاهی، نشر اسکناس در سراسر ایران منحصراً به این بانک تعلق گرفت و یک سال بعد در 1269، اسکناس جدید با تصویر ناصرالدین شاه قاجار و ارزش آن منتشر شد.

بانک شاهنشاهی مجموعاً 40 سال در ایران اسکناس منتشر کرد، تا این‌که در اردی‌بهشت 1309، حق انتشار اسکناس به بانک ملی ایران واگذار شد. 2 سال بعد و همزمان با آغاز سال 1311، واحد پول کشور از قِران به ریال تبدیل شد و اسکناس‌های اولیه‌ی بانک ملی هم انتشار یافت. این اسکناس‌ها با تصویر رضا شاه و دکتر لیندن بلات مدیر کل بانک و دکتر علاء میر بازرس دولت به جریان افتاد. اسکناس‌های بانک ملی در آغاز در قطعات، 5، 10، 20، 50، 100 ، 500 و 1000 ریالی چاپ می‌شد.

*****

82 سال پیش در چنین روزی در سال 1314، استفاده از ماه‌های خورشیدی در تقویم ایران رسمیت یافت. تا سال 1304، سال هجری قمری مبنای تاریخ رسمی ایران بود. در سال 1304، تقویم رسمی بر مبنای سال هجری خورشیدی برای امور دولتی انتخاب شد و به موجب قانون رسمیت یافت، اما همچنان از ماه‌های قمری استفاده می‌شد و پس از گذشت 10 سال، در نوروز سال 1314، تقویم رسمی کشور فقط بر پایه‌ی ماه‌های خورشیدی و نیز سال هجری خورشیدی تنظیم گردید.

 *****

52 سال پیش در چنین روزی در سال 1344، مرتضی محجوبی ـ نوازنده‌ی پیانو و آهنگساز موسیقی کلاسیک ایرانی ـ درگذشت.
مرتضی محجوبی در سال 1278 در تهران متولد شد. بودن پیانو در خانه‌شان و آشنایی مادرش با این ساز، او را به سوی پیانو کشاند. محجوبی برای فراگیری موسیقی به حسین هنگ‌آفرین معروف به حسین خان سپرده شد. هنر او در نوازندگی پیانو به جایی رسید که در ده سالگی هنگام کنسرت عارف قزوینی در سینما فاروس، او را با پیانو همراهی کرد. مرتضی خان به زودی سرآمد نوازندگان پیانو در زمان خود شد.


گاهشمار تاریخ، سه شنبه 1 فروردین 96

اهمیت کار محجوبی در این بود که با سازی کاملاً اروپایی، موسیقی ایرانی را به خوبی می‌نواخت. او از هنرمندانی بود که در آغاز راه‌اندازی رادیو، به جمع نوازندگان آن پیوست و به سرپرستی دسته‌ی دوم ارکستر رادیو منصوب شد. مرتضی خان در کارنامه‌ی هنری خود ساخت چند تصنیف، پیش درآمد و رِنگ را نیز ثبت کرده است. آهنگ تصنیف «من ازروز ازل دیوانه بودم»، در سه گاه با شعری از رهی معیری، از کارهای ماندگار اوست. مرتضی محجوبی ـ نوازنده‌ی زبردست پیانو و آهنگساز موسیقی دستگاهی ایرانی ـ در یکم فروردین 1344 در 66 سالگی درگذشت و در آرامگاه ظهیرالدوله در شمیران به خاک سپرده شد.

*****

19 سال پیش در چنین روزی در سال 1377، استاد دکتر ابوالحسن شیخ ـ پدر علم شیمی نوین ایران ـ درگذشت.
ابوالحسن شیخ در سال 1286 در تهران به دنیا آمد. پدرش دکتر محمد شیخ
ـ پزشک ـ معروف به احیاءُ‌المُلک از نوادگان علامه‌ شیخ حُر عاملی صاحب کتاب گران‌سنگ وسائلُ‌الشیعه بود. ابوالحسن شیخ پس از به پایان رساندن دوره‌‌های ابتدایی و متوسطه، وارد مدرسه‌ی صنعتی ایران و آلمان شد و در رشته‌ی شیمی و داروسازی به تحصیل پرداخت. در 20 سالگی به همراه دانش‌آموزان ایرانی برای ادامه‌ی تحصیل به آلمان رفت. پس از 8 سال موفق شد به عنوان نخستین ایرانی، دانشنامه‌ی دکتری شیمی را دریافت کند. دکتر شیخ پس از بازگشت به میهن، در مدت 32 سال تدریس، صدها دانشجو را در رشته‌ی شیمی دانش آموخت. وی به دین و عرفان نیز علاقه‌مند بود و با آیت‌الله کاشانی رابطه‌ی نزدیکی داشت. از این دانشمند برجسته که از او به عنوان «بنیان‌گذار و پدر علم نوین شیمی ایران» یاد می‌شود، تألیفاتی بر جای مانده، از جمله: «شیمی آلی در 2 جلد» و «عملیات شیمی آلی». استاد دکتر ابوالحسن شیخ ـ پدر علم نوین شیمی ایران ـ در ساعات آغازین سال 1377 چشم از جهان فروبست.

*****

100 سال پیش در چنین روزی در سال 1296: وثوق‌الدوله رئیس‌الوزراء با تشکیل سپاه 11 هزار نفره‌ی جنوب تحت فرماندهی انگلیس موافقت کرد.

*****

97 سال پیش در چنین روزی در سال 1299: کلنل فضل‌الله خانِ آق اولی از صاحب‌منصبان ژاندارمری، در اعتراض به قرارداد 1919 وثوق‌الدوله با انگلیس که متضمن تحت‌الحمایگی ایران توسط انگلیسی‌ها بود، خودکشی کرد.

*****

96 سال پیش در چنین روزی در سال 1300: بلدیه‌ی تهران و شهرستان‌ها از حالت انجمن‎های شهری خارج گردید و به صورت شهرداری تحت نظارت مستقیم دولت درآمد.

*****

89 سال پیش در چنین روزی در سال 1307: همسر رضا خان و عده‌ای از زنان درباری، بدون رعایت حجاب اسلامی برای شرکت در مراسم تحویل سال، وارد حرم حضرت معصومه سلام‌الله‌ علیها شدند، اما با اعتراض روحانیان و مردم مجبور به خروج از حرم گردیدند.

*****

82 سال پیش در چنین روزی در سال 1314: طبق بخشنامه‌ی وزارت امور خارجه، نام کشور در مکاتبات رسمی، از «پروس» و «پرشیا» به «ایران» تبدیل شد.

*****

78 سال پیش در چنین روزی در سال 1318: نخستین قطار مسافربری از تهران به اهواز حرکت کرد.

*****

71 سال پیش در چنین روزی در سال 1325: سید ضیاء‌الدین طباطبایی به دستور قوام‌السلطنه و به موجب ماده‌ی 5 حکومت نظامی، بازداشت شد.

گاهشمار تاریخ، سه شنبه 1 فروردین 96

*****

71 سال پیش در چنین روزی در سال 1325: ترومن رئیس جمهور آمریکا، استالین را تهدید کرد که چنانچه دستور خروج نظامیان روس را از ایران صادر نکند، آمریکا نیز در ایران مداخله‌ی نظامی خواهد کرد.

گاهشمار تاریخ، سه شنبه 1 فروردین 96

*****

54 سال پیش در چنین روزی در سال 1342: از سوی امام خمینی (ره)، مجلس جشن و شادی در کشور برگزار نشد. تعدادی از مراجع نیز بر سردر خانه‌های خود پرچم سیاه افراشتند.

*****

31 سال پیش در چنین روزی در سال 1365: رئیس دوره‌ای شورای امنیت سازمان ملل متحد، در بیانیه‌ای کاربرد سلاح‌های شیمیایی توسط عراق علیه نیروهای ایرانی در جنگ تحمیلی را محکوم کرد.


پژوهش و تنظیم: آرش امجدی

اخبار مرتبط
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: