به روز شده در: ۱۱:۱۸
پنجشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۶ Thursday 18 January 2018

BEHTARYNHA.IR

کد خبر : ۳۵۶۶
تعداد بازدید: ۳۲۸۱
پ
تاریخ انتشار: ۱۹:۰۸ - ۲۷ بهمن ۱۳۹۳ - 2015 February 16
خشک کردن گوش بدون نیاز به گوش پاک کن
ممکن است استفاده از گوش پاک کن ها احساس خوبی به شما بدهد اما کارشناسان بهداشت و درمان بر این باورند شما باید این عادت خود را تغییر دهید. هیچ وقت مجرای گوش خود را با گوش پاک کن خشک نکنید زیرا این کار خطرناک است و تاثیری هم ندارد.

بهترین‌ها: ممکن است استفاده از گوش پاک کن ها احساس خوبی به شما بدهد اما کارشناسان بهداشت و درمان بر این باورند شما باید این عادت خود را تغییر دهید. هیچ وقت مجرای گوش خود را با گوش پاک کن خشک نکنید زیرا این کار خطرناک است و تاثیری هم ندارد.

واقعیت این است که وجود مخاط گوش، علت خود را دارد. این مواد حالت روغنِ چرب و آنتی باکتریال دارند و بدون آنها گوش شما رو به خشکی می‌رود و احساس خشکی در گوش خواهید داشت. با این که شما فکر می‌کنید با تمیز کردن گوشِ خود به سلامتی بدن تان توجه می‌کنید، کارشناسان بهداشت عقیده‌ای متضاد این را بیان می کنند.

دردسر خشک کردن گوش دیگر تمام شد

اصلی ترین عامل اعتیاد به گوش پاک کن

چاندرز، دکتر مغز و اعصاب در مرکز طبی نیویورک ، مدت زمانی بیمارانی که کوشش داشتند مخاط گوش خود را با گوش پاک کن تمیز کنند را تحت نظر گرفت. سرانجام مشاهده شد که این عمل در آنها به صورت عادت درآمده است.

مردم اغلب انواع اجسام را داخل گوش خود می کنند؛ "چاندرز"، دکتر متخصص گوش و بینی می‌گوید: این اجسام عبارتند از سنجاق قفلی، مداد، دسته عینک و حتی کلید و در نهایت گوش پاک کن، شما فکر میکنید که از شی ای نرم استفاده می کنید اما در واقع شما دقیقا با یک جسم چوب مانند شروع به خاراندن گوش خود کرده اید. این کار می‌تواند پرده گوش شما را پاره کند و باعث عفونت گوش شود.

دردسر خشک کردن گوش دیگر تمام شد


بدترین سناریو در این مورد که چیز خیلی غیر معمولی هم نیست، در واقع سوراخ کردن و آسیب رساندن به پرده گوش در اثر ورود این اجسام به گوش است. او همچنین اضافه می‌کند: من پرده های گوشی را که در اثر دستکاری، سوراخ شده اند را درمان میکنم. او به بیماران خود تجربه ای را بیان می کند از فردی که در حال رانندگی مشغول تمیز کردن گوش خود بود که ناگهان روی ترمز کوبید، در اثر این حادثه او پرده گوش خود را سوراخ کرد و باعث آسیب جدی و همیشگی در پرده گوش خود شد.

دردسر خشک کردن گوش دیگر تمام شد

با اینکه به نظر می رسد پاک کردن داخل گوش با گوش پاکن ها کار درستی هست اما در واقع شما باعث می‌شوید که بقیه موم (چربی ها) گوشتان به سمت جلو (پرده) هل داده شوند به جای اینکه ان ها را از بین ببرید، آنها را به سمت انتهای گوش هدایت می‌کنید.

دکتر چاندرز در ادامه صحبت های خود به این نکته اشاره کرد که درواقع شما احتیاجی به تمیز کردن گوش های خود ندارید، زیرا این عضو به صورت خودکار؛ خود را تمیز می‌کند.پوستی که داخل کانال گوش شما وجود دارد، با بقیه پوست بدن شما متفاوت است. در اینجا یک حرکت فعالی در بین موم های گوش به سمت بیرون و داخل وجود دارد که باعث می‌شود هرگونه گرد و خاک و کثیفی که در گوش به وجود می آید، پاک شود. گوش به خوبی خود را تمیز نگه میدارد.

دردسر خشک کردن گوش دیگر تمام شد


جایگزین گوش پاک کن

اگر شما به استفاده از گوش پاک کن ها عادت کرده اید، بهترین راه برای برگرداندن گوشهای خود به حالت طبیعی، خودداری از استفاده کردن از آنهاست. این کار مسلما بسیار سخت است مخصوصا اگر شما در داخل گوش خود احساس خارش داشته باشید. اگر پرده گوش شما سالم باشد و حفره ای در ان ایجاد نشده باشد، شما میتوانید با استفاده کردن از روغن های معدنی و روغن بچه و ... از خارش و حساسیت گوش خود رها شوید.

اگر شما باز هم احساس کردید گوش شما احتیاج دارد که تمیز شود، و یا احساس خارش در گوش شما همچنان پابرجاست، بهتر است با انگشتان خود به آرامی گوش خود را تمیز کنید و از هیچ وسیله دیگری استفاده نکنید.

نکته اخر اینکه: هیچ وقت جسمی کوچکتر و ظریف تر از آرنج و انگشتان خود را داخل گوش خود فرو نبرید.


مترجم: آنارام عسگری

emailارسال به دوستان
printنسخه چاپی
اخبار مرتبط
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: