به روز شده در: ۱۱:۱۸
يکشنبه ۰۱ بهمن ۱۳۹۶ Sunday 21 January 2018

BEHTARYNHA.IR

کد خبر : ۳۶۰۶
تعداد بازدید: ۲۰۳۴
پ
تاریخ انتشار: ۱۸:۱۵ - ۲۸ بهمن ۱۳۹۳ - 2015 February 17
ترس و وحشت از سرطان، ماهیچه های بدن را منقبض می‌کند. اما سرطان یک شبه به وجود نمی آید و گشترش نمی یابد. در این مطلب راه‌هایی به شما معرفی می‌شود که شما میتوانید خطر بروز و ابتلا به سرطان را کاهش دهید ...

بهترین‌ها: ترس و وحشت از سرطان، ماهیچه های بدن را منقبض می‌کند. اما سرطان یک شبه به وجود نمی آید و گشترش نمی یابد. در این مطلب راه‌هایی به شما معرفی میشود که شما میتوانید خطر بروز و ابتلا به سرطان را کاهش دهید و این راه ها چیزی جز فعالیت روزانه بیشتر و ورزش کردن نیست. سازمان جهانی سلامت، 9 راه کاهش ابتلا به سرطان و افزایش سلامتی عمومی را به این ترتیب بیان کرده است:

1-اجتناب از استعمال دخانیات

اگر شما جزو افراد سیگاری نیستید و یا الان در زمان ترک آن هستید به شما تبریک میگوییم شما نیاز نیستید که هیچ کاری انجام دهید. اما اگر شما فردی سیگاری هستید و یا از هرگونه محصولاتی از تنباکو استفاده می‌کنید، شما میتوانید با متوقف کردن این عادت خود را از ابتلا به سرطان مصون بدارید. کارشناسان علم پزشکی یافته اند که سلامت فرد می تواند در عرض چند دقیقه به خطر افتد ولی مزایای سلامتی می تواند یک عمر طول بکشد. پس اگر سیگار می‌کشید بدانید که هر دقیقه سلامتی بدن خود را در معرض خطر بیشتری قرار می‌دهید.

نگذارید موج سرطان شما را با خود ببرد


2- محل سکونت خود را منطقه ممنوعه دود کنید

شما از تنباکو استفاده نمی کنید، اما آیا زندگی شما عاری از هرگونه سیگار و دود ناشی از آن می باشد؟ بسیاری از علل ایجاد کننده سرطان، از مشتقات سیگار ناشی می شوند، از جمله سیگار، سیگار برگ و غیره. به این نوع مشتقات سیگار های دست دوم می‌گویند. همچینین نوع سوم، که شامل اثرات دود سیگار در فضا می‌شود؛ اگر با کسی زندگی می‌کنید که جزو افراد سیگاری محسوب میشود از او خواهش کنید که بیرون از خانه یا ماشین و یا محل زندگی شما سیگار خود را روشن کند.

3- فعالیت بدنی داشته باشید

همه می دانیم که تحرک بدن بسیار خوب است اما آیا می‌دانستید که این کار نقش بسیار مهمی در جلوگیری از سرطان ایفا می‌کند. تحقیقات نشان داده است که ورزش منظم میتواند خطر ابتلا به انواع سرطان را کاهش دهد. پس از همین حالا با ورزش های سبک روزانه به سلامتی خود کمک کنید.


4- داشتن رژیم غذایی سالم

آیا میخواهید سلامتیتان افزایش یابد؟ فقط کافی است بهترین رژیم ضد سرطان را حفظ کنید. این رژیم شامل مصرف حداقل 5 بار میوه و سبزیجات در طول روز، کاهش نمک از وعده های غذایی خود و انتخاب روغن مناسب و سالم می باشد.

6- استفاده از کرم های محافظ در برابر نور خورشید

محققان دریافتند زنانی که در سن 15 تا 20 دچار آفتاب سوختگی میشوند 80% خطر ابتلا به سرطان در آنها افزایش می یابد. واقعیت این است که سرطان پوست می‌تواند از طریق کرم های محافظ پوست کاهش یابد. استفاده هر روزه از این نوع کرم نه تنها برای روزهای آفتابی- توصیه می شود.


نگذارید موج سرطان شما را با خود ببرد

7-شیردهی میتواند خطر ابتلا به سرطان را به طور چشم گیری کاهش دهد

اگر شما در گذشته و یا هم اکنون در زمان شیردهی به فرزند خود هستید، در واقع شما دو کار انجام میدهید، هم به کودک خود تغذیه سالم میدهید و هم از سرطان سینه، خود را مصون میدارید. در واقع عمل شیردهی باعث کاهش استروژن در بدن شده و این عمل باعث کاهش سرطان سینه در شما می شود.


8- واکسن هپاتیت B و HPV

با شیوع بیماری سرخک، اهمیت واکسیناسیون برای کودکان بسیار حایز اهمیت است. آیا می دانستید که دو واکسن مهم در کودکی می تواند از ابتلا به سرطان در آینده جلوگیری کند؟

هپاتیت B ویروسی است که از طریق ترشحات داخل بدن گسترش می یابد،و موجب 80% از سرطان های کبد می شود. تا سال 1990، میزان هپاتیت B کاهش هشتاد درصدی داشته است که این به دلیل واکسیناسیون افراد امری ضروری است. ویروس HPV ویروسی جنسی است که باعث سرطان در قستمهای مقعد، دهانه رحم و واژن و .. میشود. مرکز CDC به دختران و پسران پیشنهاد کرده است که بین سن 11 و 12 سالگی نسبت به زدن واکسن های خود اقدام کنند تا بدن خود را قبل از رسیدن به بلوغ جنسی مقاوم کنند.

9-شرکت در برنامه های غربالگری سرطان

یکی از مهم ترین عوامل جلوگیری از پیشرفت سرطان،جلوگیری از آن در مراحل اولیه است. شرکت در برنامه های غربالگری و تست مدام ماموگرافی ها و کولونسکوپی و تست پروستات از این دسته اند. مشورت با پزشک به صورت دوره ای بسیار به شما در تشخیص به موقع سرطان و جلوگیری از آن کمک می‌کند.مترجم: آنارام عسگری

emailارسال به دوستان
printنسخه چاپی
اخبار مرتبط
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: