به روز شده در: ۱۱:۱۸
پنجشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۶ Thursday 18 January 2018

BEHTARYNHA.IR

کد خبر : ۴۹۵۱
تعداد بازدید: ۱۸۲۳
پ
تاریخ انتشار: ۱۳:۱۸ - ۰۸ فروردين ۱۳۹۴ - 2015 March 28
سلامت جنسی,شاخص‌های رضایت جنسی در مردان و زنان،در ازدواج و زندگی زناشویی سکه رضایت جنسی دو روی متفاوت بلکه متضاد دارد در یک روی آن بررسی‌های تجربی زیادی است.

بهترین‌ها: سلامت جنسی,شاخص‌های رضایت جنسی در مردان و زنان،در ازدواج و زندگی زناشویی سکه رضایت جنسی دو روی متفاوت بلکه متضاد دارد:


در یک روی آن بررسی‌های تجربی زیادی است که نشان داده‌اند رابطه‌ی جنسی سالم، گرم و دوطرفه با همسر:

  جسم را سالم‌تر می‌کند و آن را در برابر بیماری‌های گوناگون مقاوم‌تر می‌سازد؛

  بر هیجان‌های خوشایند، به ویژه شادی و نشاط می‌افزاید؛

  گل‌های خوش‌رویی، خویشتنداری و پارسایی را در بوستان وجود آدمی شکوفا می‌کند؛

  به کانون خانواده گرمای صفا و صمیمیت می‌بخشد؛

  ریشه‌های اعتماد و وفاداری را در زندگی مشترک محکم و استوار می‌سازد.

در دیگر سـوی این سـکه، ‌سیاهی‌های ‌آشــفتگی خانوادگی،‌طلاق عاطفی، خیانت، خشــــونت و گسسته‌شدن پیوند ازدواج را می‌بینیم. گواین‌که نمی‌توان بین رضایت جنسی و رضایت زناشویی رابطـه‌ی علیت برقرارکرد اما پژوهش‌های علمی زیاد و تجربه‌های بالینی مشاوران و روان‌شناسان،‌ تاثیر متقابل این دو را به اثبات رسانده‌اند تا آنجا که از رضایت جنسی به‌عنوان بارومتر (فشارسنج) تفاهم زناشویی یاد می‌کنند.

اشدان و دو نفـــــر از همکارانش در مقاله‌ای با عنوان: «درون و برون بستر رضایت جنسی در روابط زناشویی» که در سال 2011 منتشر کرده‌اند رضایت جنسی را پاسخ عاطفی برآمده از رابطه‌ی جنسی تعریف می‌کنند که این پاسخ شامل چگونگی برآورده‌شدن نیاز جنسی، ارضای خود و همسر مطابق انتظارات هر یک و ارزیابی مثبت کلی از رابطه جنسی است.

  شاخص‌های رضایت  جنسی در مردان و زنان:

رضایت‌جنســـی دو جزء دارد:

‌1- جسمی،  2- عاطفــی  و  هیجانی.

بسیاری از منابع علمی از دو شاخص برای بعد جسمی و فیزیکی یاد می‌کنند:

فراوانی نزدیکی جنسی و رسیدن به ارگاسم. به این معنی که هرچه تعداد رابطه‌های جنسی زن و شوهر در یک بازه‌ی زمانی مثلا در یک ماه یا یک هفته بیشتر باشد و هرچه هر دو نفردر ارتباط‌های خود بیشتر به اوج لذت جنسی یا ارگاسم برسند نشان می‌دهد که رابطه رضایت‌بخش‌تری دارند.

در بعد عاطفی و هیجانی بر اهمیت احساس‌ها و هیجان‌های مثبت، در حین و بعد از رابطه به خصوص  هیجان شادی تاکید می‌شود، علاوه بر این گفت‌وگوی راحت و صمیمانه دو نفر درباره‌ی میزان علاقه و انتظارات خود از رابطه، در بخش عاطفه گنجانده می‌شود.

در سال‌های اخیر، مطالعات علمـی سکــسولوژیست‌ها (متخصصان مسائل جنسی) نکات تازه‌ای را روشن کرده است؛

اول آن که جزء جسمی رضایت جنسی، یعنی فراوانی نزدیکی و زیادی ارگاسم‌ها برای مردان بیشتر اهمیت دارد تا برای زنان. متغیرهای ارتباطی و عاطفی و اجتماعی برای زن‌ها اثربخش‌تر از شاخص‌های فیزیکی است به این معنا که اگر مردی از سطح تحصیلی و منزلت اجتماعی بالاتری برخوردار باشد، در زندگی خصوصی با زن خود همکاری کند و از او حمایت نماید و مدت‌ها پیش از برقراری رابطه‌ی جنسی، محبت و صمیمیت خود را به همسرش نشان دهد و با رفتارهای صادقانه اعتماد او را جلب  نماید و در هنگام تماس جنسی شتاب نورزد، عشق‌ورزی کند، سخنان محبت‌آمیز بگوید و نشان دهد که تنها به جسم همسر و رابطه‌ی جنسی با او توجه نمی‌کند، بلکه او را صمیمانه و وفادارانه می‌خواهد و می‌طلبد،‌می‌تواند رضایت جنسی پایداری را به همسر خود هدیه دهد.

خانم دکتر روث وستایمر، صاحب‌نظر نامدار مسائل جنسی در کتاب «رابطه جنسی انسان» به مردان هشدار می‌دهد که اگر به طور افراطی به رسیدن زنان به ارگاسم حساس باشند، بیم آن می‌رود که از جنبه‌های  عمیق عاطفی آنها غافل شوند و آنها را وادارند که به طورر ساختگی ادای «به‌ارگاسم‌رسیدن» را درآورند! و در نتیجه رابطه‌ی زناشویی با سرعت بیشتری به سردی گراید.

   چه کسانی بیشتر به رضایت جنسی می‌رسند؟

بارینتون و پائز در مقاله‌ای در سال 2013 در مجله‌ی «درمان مسائل جنسی و زناشویی» با جمع‌بندی پژوهش‌های علمی در این حوزه، بیان کرده‌اند که افراد زیر در رابطه‌ی جنسی خود بیشتر به رضایت می‌رسند:

1. آن‌هایی که پیش از ازدواج زمان زیادتری را با والدین خود سپری کرده‌اند و از گرمای زندگی خانوادگی بهره‌مند شده‌اند؛

2. جوان‌تر آنها نسبت به میان‌سالان و پیران

3. کسانی که باورهای مذهبی روشن‌تری دارند و از تحجر و تعصب‌های دینی به دورند.

4. افرادی که کمتر خودارضایی می‌کنند؛

5. کسانی که رابطه‌ی جنسی را از راه طبیعی دوست دارند و ترجیح می‌دهند؛

6. آنهایی که رابطه‌ی جنسی ‌شان در چارچوب ازدواج و پیوندی قانونی و پایدار است؛

7. همسرانی که به همدیگر علاقه دارند، مهر می‌ورزند و احترام هم را نگه می‌دارند؛

8. آنهایی که به رابطه‌ی جنسی خود اهمیت می‌دهند و برای کسب لذت بیشتر موقعیت‌های مکانی مختلف و وضعیت‌های گوناگون ارتباط را در نظر می‌گیرند.

منبع : سیب سبز

emailارسال به دوستان
printنسخه چاپی
اخبار مرتبط
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: