به روز شده در: ۱۱:۱۸
دوشنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ Monday 21 May 2018

BEHTARYNHA.IR

اخبار
از راه های نزدیک شدن به خدا!

از راه های نزدیک شدن به خدا!

نافله به كار مستحبی، كار نیكو، كه بر انسان واجب نیست. اطلاق می شود. هم چنین به معنی نوه، غنیمت و عطاء نیز آمده است.[ المنجد ج2، ص 1986، مولف: لویس معلوف مترجم: محمّد بندریگی] و در اصطلاح فقهاء: به نمازهای مستحبی در شرع مقدس اسلام نافله می گویند. بیشترین استعمال نافله در نمازهای مستحبّی است.[مصطلحات الفقه ص 528 ؛ آیت‌ الله مشكینی
دعای تحویل سال نو و تفسیر آن

دعای تحویل سال نو و تفسیر آن

عید از عود گرفته شده و در لغت به معنای بازگشتن است . دگرگونی سال جدید و بازگشت بهار نو و نوروز، عیدهایی چون عید فطر را تداعی می کند . مسلمان روزه دار پس از یک ماه عبادت روزی را که غبار از فطرت توحیدی اش زدوده شده به فطرت توحید بازگشته است، عید می گیرد .

دعای بیست و ششم صحیفه سجادیه+ فایل صوتی

دعای بیست و ششم صحیفه سجادیه: دعای امام سجاد در حق همسایگان و نزدیکانشان: خدايا، مرا بر آن دار كه رفتار همسايگان و دوستانِ بدكردار خود را به نيكي پاسخ دهم و از ستگرشان درگذرم، بي‌آن كه به ايشان ستم نمايم، و درباره‌ي همه‌شان گمانِ نيك بَرَم و جملگي آنان را با مهرباني و نيك مدد رسانم.
از

از " اتانازی یا یوتانازی" و احکام ان چه میدانید؟

اتانازی یا یوتانازی (Euthanasia) در زبان یونانی به معنی «مـرگ خوب» است. اتانازی در اصطلاح، شرایطی است که در آن، بیمار بنا به درخواست خودش به صورت طبیعی و آرام بمیرد. این شرایط معمولاً در بیماری‌های سخت یا دردناک یا درمان‌های طولانی‌مدت و ناامیدکننده پدید می‌آید. در فارسی به آن «هومرگ»، «مرگ آسان»، «قتل ترحمی» یا «به مرگی» نیز گفته شده‌است.

جایگاه عید نوروز در قرآن و فرهنگ اسلامی ‏

‏واژه عید در قرآن کریم تنها یکبار در آیه 114 ، سوره مائده آمده است : " عیسی‌ بن مریم گفت : بارالها ! پرودگارا ! برای ما از آسمان مائده ‌ای فرست تا این روز برای ما و کسانی که پس از ما می آیند ، عید باشد که تو بهترین روزی دهندگانی و آیت و حجتی از جانب تو برای ما باشد

با برخی از اعمال عید نوروز بیشتر آشنا شوید

مفاتیح‌ الجنان شیخ قمی ، روایتی از معلی بن خنیس را درباره نوروز ذکر کرده است که اعمال این روز و دعای مربوط به آن را همراه دارد . در بحار الانوار مجلسی روایات معلی بن خنیس را به تفصیل آورده است . در آن روایات به فضیلت و برتری این روز نسبت به سایر ایام بسیار پرداخته است و یکی از روایات مفصل معلی بن خنیس ، نوروز را این گونه تجلیل کرده است :

از ذکر کثیر چه میدانید؟

یامبر اكرم ـ صلی الله علیه و آله ـ فرمود: بدانید كه بهترین اعمال شما نزد خداوند و پاكیزه ترین آنها و آنچه از همه بیشتر درجات شما را بالا می برد و بهترین چیزی كه آفتاب بر آن تابیده، ذكر خدای سبحان است؛ زیرا خدای تعالی از خودش خبر داده، فرمود: من همنشین كسی هستم كه مرا یاد كند.
دعای بیست و پنجم صحیفه سجادیه + فایل صوتی

دعای بیست و پنجم صحیفه سجادیه + فایل صوتی

دعای بیست و پنجم صحیفه سجادیه: دعای امام سجاد در حق فرزندانش: اي معبود من، به خاطر من، آنان را در زندگي كام‌ياب ساز و عمرشان را طولاني كن. فرزندان‌شان را بپروران و ناتوان‌شان را توانا گردان. جسم‌شان و دين‌شان و خويِشان را به سلامت دار، و جان و تنشان، و هر كارشان را كه به من مربوط است، از هر گزندي در امان دار، و روزيِ آنان را به دست من فراوان و پيوسته گردان..

چگونه بدون دردسر قبله را تشخیص دهیم؟

برای پیدا کردن قبله راه هایی وجود دارد از جمله: شهادت دو شاهد عادل که از روى نشانه‏هاى حسى شهادت مى‏دهند.قول کسى که از روى قاعده علمى (ستاره شناسی و..) قبله را مى‏شناسد و مورد اطمینان است.از روی محراب مسجد مسلمانان یا قبرهاى آنان.استفاده از قبله نمایی که جهت قبله را نشان می دهد.