مجله اینترنتی بهترین ها | behtarynha

گاهشمار تاریخ، چهارشنبه 2 فروردین 96
گاهشمار تاریخ، چهارشنبه 2 فروردین 96
امروز، «روزجهانی آب» است. در راستای آگاه ساختن جهانیان به اهمیت روزافزون آب و ایجاد سیستم‌های جهانی و توسعه‌ی منابع آب، و به دنبال برگزاری «کنفرانس جهانی توسعه و محیط زیست» در سال 1992 میلادی در شهر ریودوژانیروی برزیل، 22 مارس به عنوان «روز جهانی آب» در مجمع عمومی سازمان ملل به تصویب رسد.
گاهشمار تاریخ، سه شنبه 1 فروردین 96
گاهشمار تاریخ، سه شنبه 1 فروردین 96
امروز، نوروز، برابر است با نخستین روز سال خورشیدی 1396. جشن نوروز، جشن آغاز سال و یکی از کهن‌ترین جشن‌های تاریخ جهان است. خاستگاه نوروز در ایران بوده است و مردم مناطق گوناگون در سرزمین‌های ایرانی، نوروز را جشن می‌گیرند. همچنین همه‌ی ایرانیان و مردمانی که از اقوام ایرانی‌تبارند. جشن نوروز، از لحظه‌ی اعتدال بهاری آغاز می‌شود. در دانش ستاره‌شناسی اعتدال بهاری یا اعتدال ربیعی در نیم‌کره‌ی شمالی زمین، به لحظه‌ای گفته می‌شود که خورشید از صفحه‌ی استوای زمین می‌گذرد و به سوی شمال آسمان می‌رود.
گاهشمار تاریخ، دوشنبه 30 اسفند 95
گاهشمار تاریخ، دوشنبه 30 اسفند 95
«لحظه‌ی تحویل سال تقویمی» یک متغیّر ثابت و برآیند کوشش‌های بسیار طولانی دانشمندان و تقویم‌نگاران ایرانی برای تثبیت نورز در اعتدال بهاری است. این لحظه‌ی زمانی نیازی به محاسبه‌ی سالانه و جداگانه ندارد و برای دانستن آن کافی است که 5 ساعت و 48 دقیقه و 46 ثانیه به لحظه‌ی تحویل سال پیشین افزوده شود. بنابر نظر کارشناسان، تبلیغ و تأکید بر لحظه‌ی متغیّر تحویل سال، افزون بر این که عملی نادرست و بی‌ارتباط با گاه‌شماری ایرانی و قواعد آن است، نادیده انگاشتن کوشش‌های فراوان دانشمندان بزرگ و گرانپایه در طول تاریخ است.
گاهشمار تاریخ، یکشنبه 29 اسفند 95
گاهشمار تاریخ، یکشنبه 29 اسفند 95
66 سال پیش در چنین روزی در سال 1329، صنعت نفت ایران ملی شد. از سال‌های اولیه‌ی حفر چاه نفت در ایران، چشم طمع بیگانگان به دنبال استثمار منابع زیرزمینی کشور بود و آنان در هر فرصتی برای گرفتن امتیازهای گوناگون نفتی قیام می‌کردند.
گاهشمار تاریخ شنبه 28 اسفند
گاهشمار تاریخ شنبه 28 اسفند
32 سال پیش در چنین روزی در سال 1363، استاد علی اکبر شهنازی ـ موسیقی‌دان و نوازنده‌ی نامدار تار ـ درگذشت. علی‌اکبر شهنازی در سال 1276 در تهران، در خیابان عین‌الدوله، در خاندان هنر به دنیا آمد.
گاهشمار تاریخ، جمعه 27 اسفند 95 + تصاویر تاریخی
گاهشمار تاریخ، جمعه 27 اسفند 95 + تصاویر تاریخی
159 سال پیش در چنین روزی در سال 1236، بهره‌برداری از تلگراف ایران آغاز شد. روزنامه‌ی وقایع اتفاقیه در شماره‌ی 372 خود در این روز، رویداد سیم‌کشی تلگراف در مدرسه‌ی دارالفنون و موفقیت‌آمیز بودن آن را خبر داده است. پس از این مرحله‌ی سیم‌کشی تلگراف، قرار شد که از کاخ سلطنتی در ارگ تهران، تا باغ لاله‌زار، سیم تلگراف متصل شود. در مراحل بعد، نقاط دیگر نیز دارای تلگراف شدند.
گاهشمار تاریخ، دوشنبه 23 اسفند 95
گاهشمار تاریخ، دوشنبه 23 اسفند 95
55 سال پیش در چنین روزی در سال 1340، آیت‌الله سید ابوالقاسم کاشانی ـ روحانی مباررز و فعال سیاسی ـ رحلت نمود. سید ابوالقاسم کاشانی فرزند سید مصطفی حسینی کاشانی، در سال 1264 در تهران دیده به جهان گشود. ایشان در 16 سالگی به همراه پدر به قصد انجام فریضه‌ی حج، راهی مکه‌ی مکرمه شد و پس از آن، در نجف اشرف اقامت گزید. سید ابوالقاسم کاشانی علوم مختلف را در محضر پدر و بزرگانی چون آخوند ملا محمدکاظم خراسانی و میرزا حسین تهرانی آموخت و در 25 سالگی به درجه‌ی اجتهاد رسید.
گاهشمار تاریخ، یکشنبه 22 اسفند 95
گاهشمار تاریخ، یکشنبه 22 اسفند 95
امروز 13 جمادی‌الثانی، سالروز وفات حضرت اُم‌البنین سلام‌الله‌ علیها، «روز تکریم مادران و همسران شهدا»ست. اُم‌البنین، همسر بزرگوار امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام و مادر 4 شهید از شهدای نینوا، از آن میان؛ حضرت ابوالفضل علیه‌السلام بود. سالروز وفات این بانوی بزرگوار ـ روزی چون امروز ـ در جمهوری اسلامی ایران، به عنوان «روز تکریم مادران و همسران شهدا» نام گرفته است.
گاهشمار تاریخ، شنبه 21 اسفند 95
گاهشمار تاریخ، شنبه 21 اسفند 95
79 سال پیش در چنین روزی در سال 1316، فرهاد فخرالدینی ـ آهنگساز و موسیقی‌دان ـ به دنیا آمد. فرهاد فخرالدینی در 21 اسفند 1316 در تبریز زاده شد. نواختن ویولون را از کودکی آغاز کرد و تحصیلات موسیقی‌ را در «هنرستان عالی موسیقی ملی» و «مؤسسه‌ی موسیقی‌شناسی تهران» گذراند. او پیش از پایان تحصیلاتش، از سوی حسین دهلوی رئیس وقت هنرستان موسیقی، به تدریس در آن جا دعوت شد.
گاهشمار تاریخ، جمعه 20 اسفند 95
گاهشمار تاریخ، جمعه 20 اسفند 95
71 سال پیش در چنین روزی در سال 1324، احمد کسروی ـ مورّخ ـ کشته شد. احمد کسروی در سال 1269 در تبریز به دنیا آمد. در جوانی به تهران آمد و در وزارت معارف مشغول به کار شد.
گاهشمار تاریخ، پنجشنبه 19 اسفند 95
گاهشمار تاریخ، پنجشنبه 19 اسفند 95
120 سال پیش در چنین روزی در سال 1275، سید جمال‌الدین اسدآبادی درگذشت. سید محمد اسدآبادی فرزند سید صفدر، معروف به سید جمال‌الدین اسدآبادی یا افغانی، اندیشمند، مصلح اجتماعی و از رهبران انقلابی ضد استعمار ملل اسلامی بود.
گاهشمار تاریخ، چهارشنبه 18 اسفند 95
گاهشمار تاریخ، چهارشنبه 18 اسفند 95
5 سال پیش در چنین روزی در سال 1390، سیمین دانشور ـ نویسنده و مترجم ـ درگذشت. سیمین دانشور در سال ۱۳۰۰ در شیراز به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در مدرسه‌ی‌ انگلیسی «مهر آیین» به پایان برد. سپس برای تحصیل در رشته‌ی‌ زبان و ادبیات فارسی وارد دانشگاه تهران شد و در سال 1329 با دفاع از رساله‌ی خود در مورد زیبایی‌شناسی، موفق به کسب دانشنامه‌ی دکتری از این دانشگاه شد.
گاهشمار تاریخ، سه شنبه 17 اسفند 95
گاهشمار تاریخ، سه شنبه 17 اسفند 95
27 سال پیش در چنین روزی در سال 1368، حسین قوامی ـ خواننده‌ی موسیقی دستگاهی ایرانی ـ درگذشت. حسین قوامی در سال 1288 به دنیا آمد. او از کودکی به موسیقی علاقه‌مند بود. حسین خان اسماعیل‌زاده یکی از مدرّسان برجسته‌ی موسیقی، در همسایگی خانه‌ی آن‌ها بود. هنگامی که حسین خان صدای قوامی را در ده، دوازده سالگی شنید، از پدرش خواست تا به او اجازه دهد آموزش آواز فرزندش را به عهده بگیرد، اما پدرش با این کار مخالفت کرد، درنتیجه حسین نوجوان به آهستگی با گوش دادن به آثار خوانندگان آن زمان و تقلید از آنان تجربه اندوخت و پس از مدتی ردیف‌های آوازی را هم نزد عبدالله حجازی آموخت.
گاهشمار تاریخ، دوشنبه 16 اسفند 95
گاهشمار تاریخ، دوشنبه 16 اسفند 95
10 سال پیش در چنین روزی در سال 1385، رسول ملاقلی پور ـ کارگردان سینما ـ درگذشت. رسول ملاقلی پور در سال 1334 در جوادیه‌ی تهران متولد شد. دوران کودکی را در فقر و تنگدستی گذراند. در روزهای آغازین انقلاب اسلامی، عکاسی را به صورت آماتور آغاز کرد و با آغاز دفاع مقدس، به خرمشهر رفت و به صورت حرفه‌ای این هنر را ادامه داد. در این دوران، به ساخت فیلم مستند از عملیات مختلف دفاع مقدس روی آورد و فیلم کوتاه «شاه کوچک» را ساخت که موفق به دریافت جایزه‌ی بهترین فیلم از «جشنواره‌ی وحدت» شد. او نخستین فیلم بلند خود را در سال 1363 با نام «نینوا» ساخت.
گاهشمار تاریخ، یکشنبه 15 اسفند 95
گاهشمار تاریخ، یکشنبه 15 اسفند 95
امروز پانزدهم اسفندماه، در جمهوری اسلامی ایران، «روز درختکاری» است. از 15 تا 22 اسفند هر سال، به عنوان «هفته‌ی منابع طبیعی تجدیدشونده» نامگذاری شده که نخستین روز این هفته، «روز درختکاری» است. در این 7 روز، نهال انواع درختان، متناسب با اوضاع جوّی ایران، میان مردم توزیع می‌شود. کارشناسان می‌گویند اگر به صورت علمی از درختان استفاده شود و نیز گونه‌های آن‌ها تکمیل گردد، نه تنها میزان منابع چوب جنگلی کاهش نمی‌یابد، که بر شمار درختان نیز افزوده می‌شود.
گاهشمار تاریخ، شنبه 14 اسفند 95
گاهشمار تاریخ، شنبه 14 اسفند 95
50 سال پیش در چنین روزی در سال 1345، دکتر محمد مصدق ـ نخست‌وزیر ایران در دوره‌ی محمدرضا پهلوی ـ درگذشت. محمد مصدق در سال 1261 در روستای احمدآباد در اطراف تهران به دنیا آمد. او وزیر دارایی، وزیر خارجه، و سپس نماینده‌ی مردم تهران در مجلس شورای ملی شد. مصدق در دوره‌های چهاردهم و شانزدهم مجلس شورای ملی، برای ملی کردن صنعت نفت ایران تلاش بسیار کرد. سرانجام در 29 اسفند 1329 موفق شد «قانون ملی شدن صنعت نفت ایران» را با حمایت گروه‌های ملی در مجلس، به تصویب مجلس شورای ملی و مجلس سنا برساند.
گاهشمار تاریخ، جمعه 13 اسفند 95
گاهشمار تاریخ، جمعه 13 اسفند 95
69 سال پیش در چنین روزی در سال 1326، فاطمه سیاح ـ ادیب و مترجم ـ درگذشت. فاطمه رضازاده محلّاتی معروف به فاطمه سیّاح، در سال 1281 در خانواده‌ای دانش‌پرور در مسکو به دنیا آمد.
گاهشمار تاریخ، پنجشنبه 12 اسفند 95
گاهشمار تاریخ، پنجشنبه 12 اسفند 95
1427 سال پیش در چنین روزی در سال 11 هجری، بنا به اَصَّح روایات، حضرت فاطمه‌ی زهرا سلام‌الله علیها، دخت گرامی پیامبر اکرم صلوات‌الله علیه و همسر حضرت امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام، به شهادت رسید. حضرت زهرا (س) از کودکی تحت راهنمایی پدر بزرگوارش، با معارف عالی الهی آشنا شد. ایشان از جمله خواص درگاه خداوند بود که از سرچشمه‌ی علوم الهی بهره‌ی فراوان داشت.
گاهشمار تاریخ، چهارشنبه 11 اسفند 95
گاهشمار تاریخ، چهارشنبه 11 اسفند 95
12 سال پیش در چنین روزی در سال 1383، ساختمان جدید «کتابخانه‌ی ملی جمهوری اسلامی ایران» گشایش یافت. این کتابخانه، واقع در زمین‌های عباس‌آباد است. مراسم گشایش ساختمان جدید کتابخانه‌ی ملی، با حضور رئیس جمهور وقت، تعدادی از نویسندگان و ناشران و سفیران کشورهای خارجی، در 11 اسفند 1383 برگزار شد.
گاهشمار تاریخ، سه شنبه 10 اسفند 95
گاهشمار تاریخ، سه شنبه 10 اسفند 95
84 سال پیش در چنین روزی در سال 1311، یدالله ثمره ـ ادیب و زبان‌شناس ـ به دنیا آمد. یدالله ثمره در 10 اسفند 1311 در کرمان متولد شد. تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در سیرجان و کرمان به پایان رساند و در 1329 به استخدام وزارت آموزش و پرورش درآمد. در 1340 در رشته‌ی زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه تهران، گواهی‌نامه‌ی لیسانس گرفت. او در این دوره محضر استادانی چون بدیع‌الزمان فروزانفر، ابراهیم پورداوود، محمد معین، جلال‌الدین همایی، ذبیح‌الله صفا و صادق کیا را درک کرد.
behtarynha
آخرین اخبار
behtarynha
پربازدید ها
behtarynha

مجله اینترنتی بهترین ها | behtarynha

behtarynha