به روز شده در: ۱۱:۱۸
يکشنبه ۰۱ بهمن ۱۳۹۶ Sunday 21 January 2018

BEHTARYNHA.IR

گاهشمار تاریخ، چهارشنبه 2 فروردین 96

امروز، «روزجهانی آب» است. در راستای آگاه ساختن جهانیان به اهمیت روزافزون آب و ایجاد سیستم‌های جهانی و توسعه‌ی منابع آب، و به دنبال برگزاری «کنفرانس جهانی توسعه و محیط زیست» در سال 1992 میلادی در شهر ریودوژانیروی برزیل، 22 مارس به عنوان «روز جهانی آب» در مجمع عمومی سازمان ملل به تصویب رسد.

گاهشمار تاریخ، سه شنبه 1 فروردین 96

امروز، نوروز، برابر است با نخستین روز سال خورشیدی 1396. جشن نوروز، جشن آغاز سال و یکی از کهن‌ترین جشن‌های تاریخ جهان است. خاستگاه نوروز در ایران بوده است و مردم مناطق گوناگون در سرزمین‌های ایرانی، نوروز را جشن می‌گیرند. همچنین همه‌ی ایرانیان و مردمانی که از اقوام ایرانی‌تبارند. جشن نوروز، از لحظه‌ی اعتدال بهاری آغاز می‌شود. در دانش ستاره‌شناسی اعتدال بهاری یا اعتدال ربیعی در نیم‌کره‌ی شمالی زمین، به لحظه‌ای گفته می‌شود که خورشید از صفحه‌ی استوای زمین می‌گذرد و به سوی شمال آسمان می‌رود.

گاهشمار تاریخ، دوشنبه 30 اسفند 95

«لحظه‌ی تحویل سال تقویمی» یک متغیّر ثابت و برآیند کوشش‌های بسیار طولانی دانشمندان و تقویم‌نگاران ایرانی برای تثبیت نورز در اعتدال بهاری است. این لحظه‌ی زمانی نیازی به محاسبه‌ی سالانه و جداگانه ندارد و برای دانستن آن کافی است که 5 ساعت و 48 دقیقه و 46 ثانیه به لحظه‌ی تحویل سال پیشین افزوده شود. بنابر نظر کارشناسان، تبلیغ و تأکید بر لحظه‌ی متغیّر تحویل سال، افزون بر این که عملی نادرست و بی‌ارتباط با گاه‌شماری ایرانی و قواعد آن است، نادیده انگاشتن کوشش‌های فراوان دانشمندان بزرگ و گرانپایه در طول تاریخ است.

گاهشمار تاریخ، یکشنبه 29 اسفند 95

66 سال پیش در چنین روزی در سال 1329، صنعت نفت ایران ملی شد. از سال‌های اولیه‌ی حفر چاه نفت در ایران، چشم طمع بیگانگان به دنبال استثمار منابع زیرزمینی کشور بود و آنان در هر فرصتی برای گرفتن امتیازهای گوناگون نفتی قیام می‌کردند.

گاهشمار تاریخ شنبه 28 اسفند

32 سال پیش در چنین روزی در سال 1363، استاد علی اکبر شهنازی ـ موسیقی‌دان و نوازنده‌ی نامدار تار ـ درگذشت. علی‌اکبر شهنازی در سال 1276 در تهران، در خیابان عین‌الدوله، در خاندان هنر به دنیا آمد.

گاهشمار تاریخ، جمعه 27 اسفند 95 + تصاویر تاریخی

159 سال پیش در چنین روزی در سال 1236، بهره‌برداری از تلگراف ایران آغاز شد. روزنامه‌ی وقایع اتفاقیه در شماره‌ی 372 خود در این روز، رویداد سیم‌کشی تلگراف در مدرسه‌ی دارالفنون و موفقیت‌آمیز بودن آن را خبر داده است. پس از این مرحله‌ی سیم‌کشی تلگراف، قرار شد که از کاخ سلطنتی در ارگ تهران، تا باغ لاله‌زار، سیم تلگراف متصل شود. در مراحل بعد، نقاط دیگر نیز دارای تلگراف شدند.

گاهشمار تاریخ، دوشنبه 23 اسفند 95

55 سال پیش در چنین روزی در سال 1340، آیت‌الله سید ابوالقاسم کاشانی ـ روحانی مباررز و فعال سیاسی ـ رحلت نمود. سید ابوالقاسم کاشانی فرزند سید مصطفی حسینی کاشانی، در سال 1264 در تهران دیده به جهان گشود. ایشان در 16 سالگی به همراه پدر به قصد انجام فریضه‌ی حج، راهی مکه‌ی مکرمه شد و پس از آن، در نجف اشرف اقامت گزید. سید ابوالقاسم کاشانی علوم مختلف را در محضر پدر و بزرگانی چون آخوند ملا محمدکاظم خراسانی و میرزا حسین تهرانی آموخت و در 25 سالگی به درجه‌ی اجتهاد رسید.

گاهشمار تاریخ، یکشنبه 22 اسفند 95

امروز 13 جمادی‌الثانی، سالروز وفات حضرت اُم‌البنین سلام‌الله‌ علیها، «روز تکریم مادران و همسران شهدا»ست. اُم‌البنین، همسر بزرگوار امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام و مادر 4 شهید از شهدای نینوا، از آن میان؛ حضرت ابوالفضل علیه‌السلام بود. سالروز وفات این بانوی بزرگوار ـ روزی چون امروز ـ در جمهوری اسلامی ایران، به عنوان «روز تکریم مادران و همسران شهدا» نام گرفته است.

گاهشمار تاریخ، شنبه 21 اسفند 95

79 سال پیش در چنین روزی در سال 1316، فرهاد فخرالدینی ـ آهنگساز و موسیقی‌دان ـ به دنیا آمد. فرهاد فخرالدینی در 21 اسفند 1316 در تبریز زاده شد. نواختن ویولون را از کودکی آغاز کرد و تحصیلات موسیقی‌ را در «هنرستان عالی موسیقی ملی» و «مؤسسه‌ی موسیقی‌شناسی تهران» گذراند. او پیش از پایان تحصیلاتش، از سوی حسین دهلوی رئیس وقت هنرستان موسیقی، به تدریس در آن جا دعوت شد.

گاهشمار تاریخ، جمعه 20 اسفند 95

71 سال پیش در چنین روزی در سال 1324، احمد کسروی ـ مورّخ ـ کشته شد. احمد کسروی در سال 1269 در تبریز به دنیا آمد. در جوانی به تهران آمد و در وزارت معارف مشغول به کار شد.
صفحه  از ۲۶