به روز شده در: ۱۱:۱۸
يکشنبه ۰۱ بهمن ۱۳۹۶ Sunday 21 January 2018

BEHTARYNHA.IR

بیشترین جرائم زنان در عصر قاجار چه بود؟

در معدود سندهای بر جای مانده از وضعیت اجتماعی زنان در روزگار گذشته ایران، می توان نشانه هایی از حضور زنان را در مسائل و جرائم شخصی و اجتماعی یافت. شاید جالب باشد، امروز آگاهی یابیم زنان در دو سده گذشته، درگیر چه مسائل و اختلاف های خصوصی و اجتماعی بوده و چه جرم هایی را مرتکب می شدند.

داستان به غارت رفتن تخت جمشید + عکس

هرتسفلد به عنوان مدیر اجرایى مؤسسه شرق‌شناسى در ایران منصوب شد. فصل اول بازسازى‌ها در تخت‌جمشید در ١٩٣١ سه ماه به طول انجامید (مه، ژوئن و جولاى). در فصل اول ٢٠٠ کارگر با هدف پاک‌سازى و بازسازى بقایاى کاخ پادشاهان هخامنشى (٣٣٠ تا ٥٠٠ق.م) استخدام شدند.

سوگواری به سبک زنان قاجار

کاربرد هنرهای سنتی گذشتگان و استفاده از پارچه‌های قلمکار در تزئین حسینیه سادات اخوی آن چنان خودنمایی می‌کند که هر کسی از در وارد می‌شود، نظرش بعد از این هنر، به حضور پررنگ زنان در این مراسم جلب ‌می‌شود.

گاهشمار تاریخ، چهارشنبه 7 مهر 95

89 سال پیش در چنین روزی در سال 1306، حسین دهلوی ـ آهنگساز و رهبر ارکستر مضرابی و ازچهره‌های پیش‌کسوت مدیریت موسیقی در ایران ـ به دنیا آمد. حسین دهلوی در 7 مهر 1306 در تهران متولد شد. آموزش موسیقی را در پنج سالگی نزد پدرش معزالدین دهلوی ـ که از شاگردان علی‌اکبر خان شهنازی بود ـ آغاز کرد. دهلوی دوره‌ی دوم (ردیف راست کوک) را نزد ابوالحسن صبا گذرانید و وارد هنرستان موسیقی شد. از آن پس به فراگیری علمی موسیقی گرایش پیدا کرد.

تاریخ پیدایش نظمیه در ایران

زمانی که آغامحمدخان قاجار، تهران را دار الخلافه سرزمین ایران قرار داد قاسم خان دولو (قاجار) را با صد تفنگچی به کوتوالی (قلعه بانی) حکومت تهران گماشت ،در واقع قاسم خان دولو را نخستین رییس شهربانی تهران می دانند. در آن دوره انتظامات داخل تهران به عهده قراولخانه بود و ...

تاریخچه چلو کباب ایرانی

مورخین و جهانگردان اروپایی که در دوران صفویه از ایران دیدن کرده اند درباره چلوها، پلوها، ترشی ها و مرباها که در ایران طبخ می گردیده است مطالب بسیار زیادی نوشته اند.

داستان رواج لباس ملی در ایران

پوشاک ایرانی ها طی سال های اولیه سلسله پهلوی، شبیه پوشاک دوره قاجار بود که اختلافات میان اقوام، روستاها، مناطق و نیز طبقات اجتماعی را منعکس می کرد. در اواخر قرن نوزدهم میلادی تلاش های زیادی برای تغییر پوشش از سوی حکومت صورت گرفت. مخصوصا پس از انقلاب مشروطه که بسیاری از مردان به خارج سفر کرده بودند پوشش اروپایی و پوشیدن کت و شلوار، پاپیون و کراوات را پذیرا شدند.

داستان تاریخی سنگ قبر ناصرالدین شاه

ناصرالدین شاه همان گونه که در زنده بودن خود باعث دردسر مردم بود، مردن او نیز مصیبت دیگری را بر مردم تحمیل کرد. سنگ قبر ناصرالدین شاه هم دردسرهای عجیبی برای مردم در پی داشت.

نخستین اتومبیل چه زمانی وارد ایران شد؟

قبل از متداول شدن اتومبیل، به قول قدیمی ها کالسکه بخاری در میان اشراف و اعیان از زمان ناصرالدین شاه رایج گردید. به دنبال کالسکه‌هایی که با بخار و آتش حرکت می‌کردند اولین اتومبیل‌هایی که به ایران وارد شد؛ سواری‌های فورد کروکی کلاچی با لاستیک توپر بود.
محمد خان قاجار چرا خواجه شد؟

شخصی ترین زوایای زندگی محمدخان قاجار

عقیم شدن آغا محمد خان قاجار از آن رو مهم و با اهميت تلقي مي‌شود كه ريشه بسياري از جنايات وي در همين مورد خلاصه مي‌شود مردي كه در طول زمان از سوي افراد و گروه‌هاي مختلف تحقير شد و تحقير خود را به شديد‌ترين نحو ممكن جواب داد.
صفحه  از ۴