به روز شده در: ۱۱:۱۸
يکشنبه ۰۱ بهمن ۱۳۹۶ Sunday 21 January 2018

BEHTARYNHA.IR

با جایزۀ من بوکر آشنا شوید + من بوکر 2016

جایزه ˝من بوکر˝ در تمام سالیانی که برپا بود نشان داد که جایزه‌اش برای نویسندگان سرشناس نیست. در قریب به نیم قرن اخیر تعداد نویسندگان سرشناس این جایزه به تعداد انگشتان دست‌ها‌ هم نیست. شاید هم این نویسندگان صرفا برای ما ایرانی‌ها ناشناس به حساب می‌آیند.

صدای جلال آل احمد را گوش دهید + دانلود فایل

اخیراً فایلی از صدای جلال آل احمد در اختیار کتابخانه‌ی ملی قرار گرفته است.

شباهت و تفاوت های سعدی و حافظ

احمد سمیعی گیلانی از شباهت‌ها و تفاوت‌های سعدی و حافظ می‌گوید. این استاد زبان و ادبیات فارسی در مقاله‌ای با عنوان «مواجهه سعدی و حافظ» می‌نویسد
داستانی کوتاه و خواندنی از چخوف

نامزد و پدرجان عروس

در مجلس شب‌نشینی و رقص درییلاق، یکی از آشنایان پیوتر – پتروویچ – میلکین رو به او کرد و گفت: - شنیده‌ام، که شما زن می‌گیرید، پس چه وقت سور کلوخ اندازان دوران جوانی خودتان را خواهید داد؟ میلکین سرخ شد و جواب داد ...
به بهانه گرامیداشت جهانی شیخ اجل

شکرشکنی در شبکه های اجتماعی با شعر سعدی

ادبیات پارسی برای خودش شیرازی است که همه چیز در آن گل و بلبل است و انگار شاعران نشسته اند و قند واژگان را برای صادرات سخن بسته بندی می کنند.
زندگی و آثار نادر ابراهیمی

مردی که تمام زندگی‌اش همسرش بود

نادر ابراهیمی (۱۴ فروردین ۱۳۱۵ در تهران - ۱۶ خرداد ۱۳۸۷، تهران)، داستان‌نویس معاصر ایرانی است او علاوه بر نوشتن رمان و داستان کوتاه، در زمینه‌های فیلم‌سازی، ترانه‌سرایی، ترجمه، و روزنامه‌نگاری نیز فعالیت کرده‌است.
رمان چی بخونم؟ (1)

حرف حساب رمان جذاب "کوری" چیست؟

"کوري" يک حکايت اخلاقی مدرن است و مانند داستانهای اخلاقی کهن پيام يا پيامهايی اخلاقی را، اما برای مخاطبی امروزی، در خود نهفته دارد. به همين دليل است که باز مانند آن داستانها، قهرمانهايش نه به نام بلکه با يک صفت ياد ميشوند.
از سری مطالب خواندنی (۵)

آل احمد، مدیری که از مدرسه اخراج شد

جلال الدین سادات آل احمد، معروف به جلال آل احمد، فرزند سید احمد حسینی طالقانی در محله سید نصرالدین از محله های قدیمی شهر تهران به دنیا آمد، او در سال 1302 پس از هفت دختر متولد شد و نهمین فرزند پدر و دومین پسر خانواده بود. پدرش در کسوت روحانیت بود و از این رو جلال دوران کودکی را در محیطی مذهبی گذراند. تمام سعی پدر این بود که از جلال، برای مسجد و منبرش جانشینی بپرورد.

آیا شما مینی‌مالیست هستید؟

هنر مینیمالیستی از جمله سبك‌های هنر پست مدرن است كه به ارائه آثاری با ساختار ساده، قوی، پراقتدار و صنعتی می‌پردازد.

ریشه ضرب‌المثل «آب خنک خوردن»

نقل است که زندانیان سیاسی که در داخل حفره‌ها و سلول‌های قصر محبوس بودند، از آب خنک قنات مبارک‌آباد و مخلص‌آباد که از این زندان عبور می‌کرد، می‌نوشیدند و ریشه ضرب‌المثل «آب خنک خوردن» نیز از آن روزگار رسیده است.
صفحه  از ۲